אירן: עצרנו מספר "מרגלי אינטרנט"

שר המודיעין האירני הודיע היום כי אנשיו עצרו מספר חשודים בניסיון ריגול אחר תכנית הגרעין האירנית באמצעות האינטרנט. "פיתחנו מערכת שתמנע את דליפת המידע על תכנית הגרעין", אמר. "תמיד התמודדנו עם נסיונות לרגל אחרינו"

התקדמות בחקירה האירנית בנושא הווירוס ברשתות המחשב? השר האירני לענייני מודיעין, חיידר מוסלחי, אומר היום כי מנגנוני המודיעין הצליחו לעצור מספר בני אדם בחשד שניסו לרגל אחר תכנית הגרעין האירנית באמצעות האינטרנט.

"מדובר במרגלי גרעין. מנענו מהאויב לבצע פעולה הרסנית", צוטט מוסלחי בסוכנויות הידיעות. עם זאת, סירב מוסלחי לציין כמה בני אדם נעצרו, מתי והאם מדובר באזרחים אירנים או לא. "סוכני המודיעין שלנו חשפו את הפעילות של כוחות המערב באינטרנט", אמר. "יש לנו שלל אמצעים להיאבק בהם".

"אני יכול להבטיח לכל תושבי אירן כי גופי המודיעין שלנו סיימו לפתח מערכת פיקוח על הפעילות באינטרנט, שלא תאפשר הדלפה או פגיעה בתכנית הגרעין ובפעילות הגרעינית של המדינה שלנו", הוסיף מוסלחי. "מאז ומעולם התמודדנו עם פעילות כזו של סוכנויות ריגול. מספר מרגלים כבר נעצרו".

בסוף השבוע ניסו מומחי מחשבים וטכנולוגיה לקשור את ישראל למתקפה הטכנולוגית על מתקני הגרעין באירן. ב"ניו יורק טיימס" נטען כי שמו של אחד הקבצים של ווירוס התולעת "סטוקסנט" מכיל את השם "מירטוס" שפירושו צמח ההדס.

לטענת המומחים השם הדס מייצג את המלכה אסתר הידועה גם בשם הדסה. הסיפור התנ"כי של מגילת אסתר מגולל את סיפור ניסיון השמדתם והצלתם של יהודי ממלכת פרס. מכאן טוענים החוקרים ששם הקובץ הוא בעצם רמז למעורבות ישראלית במתקפה על הכור בבושהר.

מומחים: "סטוקסנט" החל את דרכו על דיסק און-קי

מומחי מחשבים מכל העולם מאמינים שווירוס התולעת "סטוקסנט" התחיל את דרכו ב"דיסק און קי" והכה לראשונה ביוני 2009, אך תחילה איש לא הבחין בו. הווירוס המתוחכם פגע באלפי מחשבים באסיה, באירופה ובארה"ב אך 60% מהמחשבים הנגועים נמצאים דווקא באירן. יש המאמינים כי המטרה המרכזית של "סטוקסנט" היא פגיעה במתקני הגרעין ברפובליקה.

על פי המומחים, "סטוקסנט" היא תולעת מחשבים מתוחכמת באופן יוצא דופן - תולעת שתוקפת את תוכנת המחשב ששולטת על מערכות אוטומטיות, גונבת בסתר אינפורמציה וכותבת מחדש את קוד התוכנה.

"זה אחד האיומים המתוחכמים ביותר שראינו ובהחלט אחד מהמדאיגים ביותר בהתחשב בעובדה שמטרת הווירוס היא לשנות את הדרך בה עובדות המכונות בעולם האמיתי", אמר ליאם מורצ'ו, מומחה לאבטחת מחשבים .

לטענת מורצ'ו, לא הרבה אנשים מסוגלים לייצר וירוס תולעת שכזה. "על פי ההערכות, הווירוס לא הושתל על ידי האקר מין המניין, ככל הנראה נזדקקו לחמישה עד עשרה מומחים בכדי ליצור את הווירוס עליו עמלו לפחות שישה חודשים".

האירנים מודים: נפגעו מחשבים במתקן הגרעין

ראש סוכנות הגרעין האירני עלי אכבר סאלחי אמר בשבוע שעבר כי חל עיכוב בעבודות הכור בבושהר והוא יחל להעביר חשמל רק בינואר, חודשיים אחרי המתוכנן.סאלחי ציין כי העברת הדלק הגרעיני שסיפקה רוסיה לאירנים צפויה להסתיים ב-7 בנובמבר והוסיף כי חודשיים עד שלושה לאחר מכן תחל אספקת החשמל.

האירנים אומנם מכחישים רשמית כי ייתכן ווירוס המחשבים סטוקסנט פגע בפעילות הכור, אבל גורמים במדינה הודו כי התולעת אכן חדרה למערכת והשפיעה על עשרות אלפי מחשבים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים בנושא? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

החדירה למחשבים האירניים - סיקור מיוחד:

"זוהי יחידת התולעים של צה"ל"

גם מערכות מחשב בישראל הותקפו

"המטרה: שיבוש המכ"ם האירני"

באירן מעריכים: הווירוס פגע בכור

האם ישראל פרצה למחשבי הכור באירן?

תולעת מחשבים נגד הכור האירני