מחקר: קול אנחה של טניסאי יוצר יתרון על היריב

מריה שראפובה ורפאל נדאל - לתשומת לבכם: הקולות שאתם משמיעים בזמן שאתם חובטים בכדור מעניקים לכם יתרון על פני יריביכם - ועכשיו זה מדעי. מחקר חדש קובע כי הקולות שמשמיעים טניסאים בזמן ההכאה בכדור יוצרים בלבול אצל יריביהם, משפיעים על הריכוז ועל כושר קבלת ההחלטות

שראפובה. גונחת במשחקים (רויטרס)

פלא שרפאל נדאל הוא הטניסאי מספר אחת? מחקר חדש המפורסם היום קובע כי טניסאים הנוהגים להיאנח ולהשמיע קולות נוספים בזמן המשחק מצליחים להשפיע על יריביהם ולזכות ביתרון פסיכולוגי במשחק. על פי המחקר, הקולות שמשמיעים הטניסאים בזמן החבטה גורמים להאטה בזמן התגובה של היריב, והופכת אותה לפחות מדויקת בסופו של דבר.

בין הטניסאים "הבולטים בקולותיהם" בסבב - הטניסאי הספרדי רפאל נדאל, המדורג ראשון, וגם הטניסאית הרוסייה היפהפייה מריה שראפובה. לא אחת הוגשו תלונות רשמיות לאיגוד הטניס נגד השניים, בטענה כי הם מוציאים מריכוז את יריביהם במשחק.

איך מקבלים החלטה ב-100 קמ"ש?

המחקר החדש נערך באוניברסיטת קולומביה בקנדה ובאוניברסיטת הוואי, ובמסגרתו הקרינו ל-33 סטודנטים 384 קטעי וידאו, בהם נצפה טניסאי מכה בכדור. הסטודנטים היו צריכים לנחש לאיזה כיוון ילך הכדור - ימין או שמאל, כאשר בחלק מהקטעים נשמעה בזמן החבטה אנחה של שחקן הטניס המכה.

"בקטעים בהם נשמעה האנחה, התגובה של הסטודנטים לשאלה לאן יילך הכדור הייתה איטית יותר", נכתב בתוצאות המחקר. "רבים מהם אף טעו בניחוש הכיוון אליו יגיע הכדור". עוד נכתב כי "הרעש בזמן החבטה משפיע על כושר קבלת ההחלטה ותשומת הלב".

כעת רק ניתן להניח באיזו סיטואציה נמצא היריב של הטניסאי הנאנח, כשזה צריך לקבוע לאן יילך הכדור - שעשוי להגיע למשטח במהירות הגבוהה מ-100 קמ"ש. האנחה הנשמעת בזמן החבטה בטח שלא עוזרת לריכוז - ועכשיו זה הוכח גם מדעית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק