איך קשורה המלכה אסתר לכור באירן?

וירוס התולעת ממשיך לעורר סערה בתקשורת העולמית: עיתון "הניו יורק טיימס" טוען היום כי שמו של אחד הקבצים של הווירוס "סטוקסנט", מרמז על הקשר הישראלי במתקפה הטכנולוגית על הכור בבושהר

ניסיון נוסף לקשור את ישראל למתקפה הטכנולוגית על מתקני הגרעין באירן: מומחי מחשבים של עיתון הניו יורק טיימס טוענים ששמו של אחד הקבצים של ווירוס התולעת "סטוקסנט" מכיל את השם "מירטוס" שפירושו צמח ההדס. איך זה קשור לישראל?

לטענת המומחים השם הדס מייצג את המלכה אסתר הידועה גם בשם הדסה. הסיפור התנ"כי של מגילת אסתר מגולל את סיפור ניסיון השמדתם והצלתם של יהודי ממלכת פרס (אירן, היום) בימי אחשוורוש המלך הרשע (אחמדיניג'אד). מכן טוענים החוקרים ששם הקובץ הוא בעצם רמז למעורבות ישראלית במתקפה על הכור בבושהר.

מתקפת "התולעת" הושוותה לתקיפת חיל האוויר הישראלי

רק לפני שלושה ימים העיתון "ניו יורק טיימס" השווה בין "תקיפת חיל האוויר הישראלי", לדבריו, על מתקן הגרעין הסורי ב-2007 לבין וירוס המחשבים שהתפשט בעולם ופוגע בעיקר ברפובליקה האיסלמית באירן.

"רצף אירועים מדהים  אפף את התקפת חיל האוויר הישראלי ב-2007 על מה שנחשד כמתקן גרעיני בבנייה בסוריה", נכתב בדיווח. "בתחילה נראה שטכנולוגיית שיבוש מתוחכמת יושמה כדי לעוור את המכ"ם הסורי, כך שכלי הטייס הישראלים יוכלו לעבור מבלי שיבחינו בהם. בחודש דצמבר האחרון, לעומת זאת, עיתון טכנולוגי אמריקני, ציטט מקור תעשייה אירופי שהעלה את האפשרות שהישראלים השתמשו במתג שכבר היה קיים בתוך המערכת הסורית, כדי לשתק את המכ"ם".

עוד נכתב כי ,"חבר לשעבר בקהיליית המודיעין האמריקנית אמר ל'ניו יורק טיימס' שההתקפה באה מבית היוצר של יחידת המודיעין 8200". בכתבה מוערך, כי ה"תולעת" נוצרה על ידי ממשלה - ולא על ידי "האקר" פרטי. "הווירוס עוצב באופן כל כך מיומן, שמומחי מחשבים שבחנו אותו היו בטוחים כמעט לחלוטין שהוא נוצר על ידי ממשלה", נכתב. "לדבריהם, הוא מהווה דוגמה מושלמת למלחמה טכנולוגית. שעה שהיו חשדות שממשלות ברחבי העולם עושות שימוש ב'תולעים' ו-וירוסים, סטוקסנט הוא ראשון שמשפיע על מערכות תעשייתיות".

מומחים: "סטוקסנט" החל את דרכו על דיסק און-קי

מומחי מחשבים מכל העולם מאמינים שווירוס התולעת "סטוקסנט" התחיל את דרכו ב"דיסק און קי" והכה לראשונה ביוני 2009, אך תחילה איש לא הבחין בו. הווירוס המתוחכם פגע באלפי מחשבים באסיה, באירופה ובארה"ב אך 60% מהמחשבים הנגועים נמצאים דווקא באירן. יש המאמינים כי המטרה המרכזית של "סטוקסנט" היא פגיעה במתקני הגרעין ברפובליקה.

על פי המומחים, "סטוקסנט" היא תולעת מחשבים מתוחכמת באופן יוצא דופן - תולעת שתוקפת את תוכנת המחשב ששולטת על מערכות אוטומטיות, גונבת בסתר אינפורמציה וכותבת מחדש את קוד התוכנה.

"זה אחד האיומים המתוחכמים ביותר שראינו ובהחלט אחד מהמדאיגים ביותר בהתחשב בעובדה שמטרת הווירוס היא לשנות את הדרך בה עובדות המכונות בעולם האמיתי", אמר ליאם מורצ'ו, מומחה לאבטחת מחשבים .

לטענת מורצ'ו, לא הרבה אנשים מסוגלים לייצר וירוס תולעת שכזה. "על פי ההערכות, הווירוס לא הושתל על ידי האקר מין המניין, ככל הנראה נזדקקו לחמישה עד עשרה מומחים בכדי ליצור את הווירוס עליו עמלו לפחות שישה חודשים".

האירנים מודים: נפגעו מחשבים במתקן הגרעין

ראש סוכנות הגרעין האירני עלי אכבר סאלחי אמר אתמול כי חל עיכוב בעבודות הכור בבושהר והוא יחל להעביר חשמל רק בינואר, חודשיים אחרי המתוכנן.סאלחי ציין כי העברת הדלק הגרעיני שסיפקה רוסיה לאירנים צפויה להסתיים ב-7 בנובמבר והוסיף כי חודשיים עד שלושה לאחר מכן תחל אספקת החשמל.

האירנים אומנם מכחישים רשמית כי ייתכן ווירוס המחשבים סטוקסנט פגע בפעילות הכור, אבל גורמים במדינה הודו כי התולעת אכן חדרה למערכת והשפיעה על עשרות אלפי מחשבים.

"זה מעניין לראות שהממשל האירני הכיר בעובדה שנפגע מהווירוס", אמר טירטה פרסי, מהמכון לקשרי ידידות אירן- ארה"ב. "מצד אחד האיראנים מנסים להעביר את הרושם שהם לא נפגעו באופן משמעותי - זו הדרך שלהם להגיד שהם מאוד מצליחים, ומצד שני הם רוצים להעביר לאזרחים מסר על פיו כוונותיה של ארה"ב לא חיוביות כלפי העם האירני".

המומחים בעולם עדיין פועלים בניסיון להתחקות אחרי האיום החתרני אבל היוצרים החביאו את עקבותיהם כל כך טוב כך שאולי לא נדע לעולם מי עומד מאחורי המתקפה הטכנולוגית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים בנושא? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

החדירה למחשבים האירניים - סיקור מיוחד:

"זוהי יחידת התולעים של צה"ל"

גם מערכות מחשב בישראל הותקפו

"המטרה: שיבוש המכ"ם האירני"

באירן מעריכים: הווירוס פגע בכור

האם ישראל פרצה למחשבי הכור באירן?

תולעת מחשבים נגד הכור האירני