תולעת מחשבים נגד הכור האירני

מה רוצה התולעת? למנוע עולם גרעיני. מומחי אבטחה טוענים שתולעת מחשבים שנמצאה במערכות רבות באירן וככל הנראה גם בכור הגרעיני, נועדה לפגוע ולנטרל חלקים במדינה. מומחי אבטחה טוענים כי רק גוף בסדר גודל של מדינה היה יכול ליצור קוד שכזה. נראה כי טובי המוחות עבדו על העניין והושקעו בתולעת משאבים רבים

מלחמות ברשת: מומחי אבטחה טוענים שתולעת המחשבים המכונה Stuxnet שנמצאה במערכות השליטה והבקרה באירן נועדה לפגוע במערכות המדינה ואולי גם בכור הגרעיני. מבנה התולעת ואיכותה מעידים כי רק גוף בסדר גודל של מדינה, שלא ממש מפחד להיתפס, מסוגל היה ליצור את הקוד, כך מפרסם היום העיתון "דה-מרקר".

מומחי אבטחה מבלארוס שופכים מעט אור על שיטות הלוחמה של המעצמות, וללא ספק מוכיחים שהמלחמות של היום הן לא המלחמות של פעם. לפני שנה וחצי פורסמה תמונה מהכור בבושהר שבה נראית מערכת שליטה ובקרה של חברת סימנס. התולעת המדוברת תוכנתה לתקוף דווקא מערכות בקרה השייכות לחברה ושולטות בין השאר גם על רשתות מים, חשמל וגז.

חברת האבטחה הבלארוסית מדווחת שכ-60% מהמקרים בהם התגלתה התולעת היו באירן. התולעת ניצלה חורים במערכת ההפעלה של מיקרוסופט, ובתחילה נראה היה כי מדובר בריגול תעשייתי בלבד. לאחר ניתוח מעמיק יותר של הקוד, הסתבר כי המטרה האמיתית של התולעת הייתה דווקא חבלה במערכות השונות.

"השולחים לא חששו להיתפס"

"המטרה הייתה בעלת חשיבות עליונה לתוקפים", הסביר חוקר האבטחה ראלף לנגר. "ההתקפה משלבת המון ידע והפרצות שהתגלו מעידות כי היא נוצרה על ידי מומחים מהשורה הראשונה ולא על ידי חנון מחשבים במרתף הוריו", הוא הוסיף.

"המשאבים הדרושים להתקפה מסוג זה מצביעים בברור כי מדובר במדינה", מתעקש לנגר. ניכר כי השולחים כלל לא חששו להיתפס והיו מוכנים להשקיע סכומים אדירים. הנזק הפוטנציאלי מהתקפה כזו הוא עצום. מדובר על שיתוק מוחלט של תשתיות המדינה, וסיכון ממשי של חיי אדם. זו כנראה לא תהיה התולעת האחרונה שהמעצמות יישלפו מהשרוול.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק