הלילה: כוכב צדק הכי קרוב שראיתם מעולם

הלילה ומחר נוכל לראות בלב השמיים, קרוב לירח, עצם זוהר כמעט כמותו - כוכב הלכת צדק. יופיטר יגיע הלילה למצב הקרוב ביותר לכדור הארץ מזה 47 שנים - "רק" 368 מיליון מיילים. הוא יהיה גדול ובוהק בהרבה מהרגיל, ובעזרת טלסקופ פשוט ניתן יהיה לראות אפילו את הירחים שלו

צדק, משמאל. אין אפילו צורך בטלסקופ (AP)

כוכב הלכת צדק (יופיטר) הולך ומתקרב לכדור הארץ, והחל מהיום ועד למחר יהיה במצב הקרוב ביותר שלו לכוכב הלכת שלנו מאז שנת 1963. הדבר יגרום לכך שהוא יזהר בשמיים הרבה יותר מהרגיל, ואת השינוי ניתן יהיה לראות גם בגודלו. גם הכוכב אורון (אורנוס) יתקרב מעט, אך עדיין יהיה קשה לראותו מפני שהוא רחוק הרבה יותר.

לפי המדענים, צדק - גדול וזוהר - יופיע בשמיים בשעת השקיעה וימוקם באמצע הרקיע בחצות. העצם היחיד שיהיה יותר בוהק בשמיים הלילה יהיה הירח. מדען נאס"א טוני פיליפס הסביר כי "צדק כל כך זוהר כעת, שלא צריך מפת כוכבים כדי לאתר אותו". צדק לא יהיה בהיר כל כך שוב, עד לשנת 2022.

קרוב, כמובן, זהו מושג יחסי - כוכב הלכת יעבור "רק" במרחק של 368 מיליון מיילים מכדור הארץ. למרות ששיא הקרבה מתרחש כאמור היום ומחר, צדק יישאר גדול ובוהק לחודש שלם. במהלך האירוע הזה, צדק ימוקם לא רחוק מהירח. ניתן יהיה גם לראות, באמצעות טלסקופ או אמצעים מיוחדים, גם את הירחים של צדק.

גדול פי 318 מכדור הארץ

לפי מדעני נאס"א, מפגשי כדור הארץ-צדק מתרחשים אחת ל-13 חודשים. מפני שמסלולי שני הכוכבים הם אליפטיים במקצת, כלומר - שניהם מבצעים סיבובים "לא מושלמים" מסביב לשמש, המרחק משתנה ממפגש למפגש.

צדק, הכוכב הגדול ביותר במערכת השמש, הוא כוכב הלכת החמישי מהשמש והוא יותר מסיבי מכל כוכבי הלכת יחדיו - פי 318 יותר מסיבי מכדור הארץ.

רוצים לקבל עוד עדכונים שוטפים, גם מהחלל? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק