מדהים: ספירלה מושלמת באמצע החלל

האסטרונומים שאחראים על טלסקופ החלל "האבל" מכנים אותה: אחת הצורות הגיאומטריות המושלמות שאי פעם תועדו בחלל. הם סבורים שהערפילית הייחודית נוצרת משני "כוכבים תאומים" - אחד מהם הולך ומתפרק, והשני שחג סביבו מערבל את החומר שיוצא ממנו והופך אותו לספירלה המושלמת

הערפילית הספירלית (the sun)

הספירלה דמוית רוח-הרפאים הזו שצולמה בחלל נראית כאילו מדובר בשער לעולם אחר. אסטרונומים אומרים שזו אחת מהצורות הגיאומטריות המושלמות ביותר שהם ראו.

המומחים לא בטוחים כיצד המסה המתערבלת הזו - שצולמה על ידי טלסקופ החלל "האבל" - נוצרה. אבל התיאוריה הסבירה ביותר היא שזוג כוכבים תאומים, חבויים מאחורי ענן אבד עבה, חגים זה סביב זה כל 800 שנה ויוצרים את המחזה המרהיב.

האסטרונומים מאמינים שכוכב אחד מהשניים גוסס בהדרגה ומאבד מהחומר שלו, שמתערבל לתוך תבנית ספירלה על ידי התאום שלו. החומר יוצא מהכוכב ומתערבל במהירות אדירה, של יותר מ-30 אלף קילומטרים לשעה.

התופעה נקראת "ערפילית כוכבית", ונחקרת על ידי צוות שמובל בידי הפרופסור מארק מוריס מאוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג'לס. רובין סקאגל, מהאגודה הבריטית לאסטרונומיה פופולרית, אמר: "זו תמונה מדהימה. היא מראה שהיקום מלא בפלאים".

רוצים לקבל עוד עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק