למה צחצוח שיניים יכול להציל חיים?

מחקר חדש בבריטניה מגלה נתונים מדאיגים בנוגע לקשר שבין שמירה לקויה על היגיינת הפה לבין הסיכוי לחלות בהתקף לב. על פי טענת החוקרים, עשויה בקטריית הסטרפטקוקוס, שמתפתחת בפה של מי שלא מקפיד לצחצח את השיניים, לעבור למערכת הדם ולגרום לקרישי דם שעלולים להוביל להתקף לב

מצחצחים בשביל הלב. אילוסטרציה (AP)

צחצחו בכל הכוח: אי שמירה יום יומית על היגיינת השיניים עלולה להוביל להתקף לב בגלל בקטריה שנוצרת בחלל הפה, ובמעבר לזרם הדם בגוף יכולה ליצור קרישי דם - כך מגלה מחקר חדש שנערך באוניברסיטת בריסטול בבריטניה.

הקשר בין שמירה לקויה של היגיינת הפה לגידול בסיכוי ללקות בהתקף לב נבדק במשך שנים, אך זהו המחקר הראשון שהצליח למצוא קשר ממשי בין שתי התופעות. סטרפטקוקוס, החיידק שנמצא במחקר, הוא די נפוץ ומופיע רבות אצל אנשים שסובלים מעששת וממחלות חניכיים שונות.

רוב הזמן נמצאת הבקטריה רק בחלל הפה, אך כאשר החניכיים מתחילות לדמם, היא יכולה להיכנס למחזור הדם. אז, במגע עם הדם, יכולים החומרים שמרכיבים את הבקטריה ליצור קרישי דם שמובילים להיצרות של העורקים ולהתקף לב.

"זו הפעם הראשונה שהצלחנו לאתר את הקשר הזה ובדקנו את זה הרבה זמן", סיפר ד"ר האוורד ג'נקינסון, פרופסור למיקרוביולוגיה אוראלית. "כמו שאנשים מודעים למשקל שלהם ועורכים בדיקות תקופתיות, ככה חשוב שיתחילו לדאוג יותר להיגיינת הפה", הוסיף ג'נקינסון, שהעדיף גם להרגיע ואמר שהמחקר הנוכחי גם יעלה את הנושא למודעות ואף יוביל להתפתחות של טיפולים חדשים בתחום.