30 שנות אסטרואידים ב-3 דקות

צפוף בחלל: סרטון המתאר את תנועת האסטרואידים בחלל מגלה נתונים מדהימים על הסביבה שבה אנו חיים. בשנת 1980 מדענים ידעו רק על 8,954 אסטרואידים בסביבת כדור הארץ. עד 1990 המספר גדל כמעט פי שניים. צפו בסרטון

וידאו אנימציה שנערך בעזרת אינפורמציה ממאגר על אסטרואידים מראה את הדרך שבה נראים האסטרואידים מאז שהתגלו ב 1980. הודות לאסטרונום האירי ניתן לחזות בשלושים שנות היסטריה של אסטרואידים בקצת יותר משלוש דקות.

שני מספרים בצידו השמאלי התחתון של המסך מציגים את השנה ואת מספר האסטרואידים שנמצאים תחת מעקב באותו הזמן. במקביל, האנימציה מראה את מיקום האסטרואידים בתוך מערכת השמש. ככל שהשנים עוברות - נראים יותר ויותר אסטרואידים.

מספר הגילויים מופיע לצד השנים בספרות לבנות ואת האסטראידים עצמם מתארים יוצרי הסרטון בצבעים שונים. אלו שעברו במסלולו של כדור הארץ נראים בצבע אדום, אלו שמתקדמים לכיוון כדור הארץ מסומנים בצבע צהוב, ואילו האסטרואידים המרוחקים מופיעים בצבע ירוק.

בשנת 1980, על פי הווידאו, היו רק 8,954 אסטרואידים ידועים למדע. עד 1990 המספר גדל ליותר מ 14 אלף. עורכי הוידאו טוענים שעכשיו אפשר לראות כמה גילויים נעשו בשנים האחרונות, שמעידים על התפתחות הידע של החוקרים על מערכת השמש שלנו.

באמצע שנות התשעים אפשר לראות את קפיצת המדרגה שעשה המדע בעזרת שיפור ניכר בציוד של חוקרי החלל, שכולל לווינים וטלסקופים משוכללים. בסיומו של הוידאו, ב2010, מערכת השמש נראית עמוסה באסטרואידים שיוצרים מראה מרשים. הבשורות הטובות הן שרובם ירוקים - כלומר אינם מסכנים את כדור הארץ - לפחות לא בשלב זה.  

רוצים לקבל עוד עדכונים בנושא? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק