"גלולה חדשה תמנע הולדת לסביות"

האם נוכל להשפיע בקרוב על הנטייה המינית של התינוקת שתיוולד לנו? כך לפחות עולה ממחקר על גלולה חדשה בבריטניה שנועדה אמנם לטפל בהפרעה גנטית, אך עשויה, לטענת חברים בקבוצות למען זכויות הומוסקסואלים ולסביות, להתערב בנטייה המינית של היילוד ולמנוע מבנות להיוולד לסביות. התרופה, גם אם תאושר, צפויה להתנגדות רבה

האם הגלולה באמת מסוגלת להתערב בנטיות מיניות? אילוסטרציה (רויטרס)

סערה קשה מתחוללת בימים אלו בבריטניה לאחר שקבוצה של רופאים הודיעה כי הצליחה למצוא טיפול ל"פגם גנטי נדיר" שעשוי למנוע מנשים ללדת בנות לסביות. הממצאים החדשים עוררו זעם בקרב קבוצות הפעילות למען זכויותיהם של הומואים ולסביות שטוענות כי הטיפול אינו מוסרי.

ההפרעה הגנטית הנדירה, CAH, גורמת להיווצרות מוגברת של הורמונים גבריים, ובתינוקות ממין נקבה היא עלולה לגרום להופעת איברים נשיים, לצד תכונות המזוהות כגבריות כמו קול נמוך ועמוק, צמיחת שיער על מקומות רבים בגוף ועוד.

לדברי החוקרים, מספר ניסויים שהם ערכו בגלולה הראו תוצאות מוצלחות ומובהקות. עם זאת, החוקרים כי יש לקחת את הגלולה מספר חודשים לפני הלידה וכי היא לא פועלת כדי "למגר" לגמרי את הנטייה המינית, אלא רק למנוע את הופעתה של ההפרעה הגנטית בקרב התינוקות, הפרעה ממנה סובלות רק עשרות נשים בשנה.

מחאה בקרב הארגונים ההומו-לסביים

מי שעומדת בראש צוות החוקרים היא ד"ר מריה ניו, אשר טוענת כי פיתחה את התרופה לא כדי להתערב בנטיות המיניות של העובר, אלא בשביל לסייע לכל אותן נשים שסובלות מהפגם הגנטי ורוצה למנוע מהתינוקת העתידית לסבול מכל אותם תסמינים "דו-מיניים".

עם זאת, יש מי שמאשים את ד"ר ניו בכך שיש לה אג'נדה סמויה שתביא למיגור קיומן של לסביות. "התרופה הזאת מתערבת בהולדה וקובעת למעשה שתינוקת לסבית נחותה מתינוקת אחרת", אומרת ד"ר פיליס ספייסר, אחת המתנגדות לטיפול.

בינתיים, על אף הניסויים המוצלחים, לתרופה החדשה יש עוד זמן רב עד שתגיע למדפים, אם בכלל. ראשית, היא צריכה לעבור מספר אישורים של משרד הבריאות הבריטי, שבוחן כל תכשיר חדש בקפדנות. גם אם יאשר משרד הבריאות הבריטי את התרופה, כדי לזכות לתפוצה עולמית עליה לזכות באישור בכל מדינה בפרט.