מדענים: דגים מדברים בשפה סודית

פטפוטים במעמקים: חוקרים מאוניברסיטה בניו זילנד גילו כי דגים מפיקים קולות בעזרת השרירים באברי גופם ומתקשרים זה עם זה בשפה מיוחדת של גניחות וציוצים. הדגים מזהירים אחד את השני מפני סכנות וטורפים, מתאמים את מועד הטלת הביצים ולפעמים גם סתם מפטפטים

דגי הזהב - בעלי שמיעה מצויינת (חדשות 2)

לא שקט במעמקים: מדענים מאוניברסיטת אוקלנד בניו-זילנד טוענים שדגים רבים מסוגלים לדבר אחד עם השני בשפה סודית המובנת רק לאלו החיים מתחת לפני המים.

הדגים מתקשרים בשפה של גניחות, נהמות וציוצים, שהם מפיקים מאיברים שונים בגופם. "כל הדגים יכולים לשמוע, אבל לא כולם יכולים לדבר", מסבירה אחת מעורכות המחקר. "הצלילים מופקים על ידי הרטטת שלפוחיות השתן ושרירים נוספים בגופם", היא מוסיפה.

מפטפטים עם הדגיגות

מה מספרים הדגים? הם מעבירים הוראות, קריאות לעזרה, אותות אזהרה וגם סתם פטפוטים כלליים. טורפים אף יכולים לצוד את ארוחת הצהריים שלהם על ידי יירוט שיחות במים.

המדענים בחנו דגים שחיו בתוך אקווריומים ענקיים בהם הותקנו מערכות סאונד רגישות ומשוכללות. התברר כי סוגים מסוימים של דגים הם דברנים במיוחד, וסוגים אחרים שקטים מאוד ומחליפים "מילים" אחדות בלבד במשך יום שלם.

"לדג הזהב יש שמיעה מצוינת, אבל הם לא משמיעים אף קול", מספרים החוקרים. דומים להם הם דגי הבקלה, שמדברים האחד עם השני מעט מאוד ובעיקר בעונת הרבייה. לעומת זאת, דג הנפוץ בעיקר בחופי אוסטרליה הוא מהפטפטנים ביותר, ושפתו דומה מאוד לשפת המורס.