נמוכים? כדאי שתבדקו את הלב

חשבתם שלהיות גבוה סתם גורם לבעיות גב? טעיתם. מחקר חדש מגלה שאנשים נמוכים נמצאים בסיכון גבוה יותר לבעיות לב מאשר אלו שיכולים לככב בליגת העל בכדורסל בזכות הגובה שלהם. מודאגים? זה עוד מוקדם מדי. אם לא תעשנו ותוכלו בריא בהחלט תוכלו להקטין את הסיכון

כדאי להיות גבוה? אילוסטרציה (רויטרס)

צרות של עשירים? אנשים נמוכים נמצאים בסיכון גבוה יותר למות ממחלות לב וכלי דם מאשר עמיתיהם גבוהי הקומה, כך קובע מחקר חדש שפורסם בכתב העת המדעי European heart journal. מדובר בסיכון של עד פי אחת וחצי שנובע, ככל הנראה, מאורכם הקצר של עורקי הנמוכים.

מדובר במטא-מחקר (ניתוח של מחקרים קיימים) בינלאומי שסקר כ-50 מחקרים מהעולם שבדקו בסך הכל כשלושה מיליון בני אדם. לפי החוקרים, מאחר שבקרב אנשים נמוכים העורקים קצרים יותר, הם עשויים להיסתם מהר ולפגוע בקצב זרימת הדם. עם זאת, מדובר בהשערה בלבד ולא במחקר מבוסס תוצאות.

החוקרים אף מוסיפים כי ייתכן שבעתיד יקטן שיעור מחלות הלב באוכלוסיה, וזאת לאור העובדה שממוצע הגובה של האנשים רק גדל לאורך השנים.

אוכלוסיית המחקר הכילה שתי קבוצות של אנשים - כאלה שנמוכים מ-1.60 מטרים וכאלה שגבוהים מ-1.73 מטרים. לטענת החוקרים, נמצאו ראיות חד משמעיות לכך שקיים קשר בין גובה לבעיות לב, ללא תלות במין - קרי, גברים ונשים נמצאים בסיכון באותה מידה.

למרות הכל, מבקשים לעודד החוקרים, גובה הוא רק אחד הפרמטרים המשפיעים על מערכת הלב. לדבריהם, ניתן להפחית את הסיכון באמצעות נקיטת פעולות "מונעות" - לא לעשן, לאכול בריא ועוד.