לראשונה: השתלת פנים מלאה בספרד

חוואי ספרדי שירה בעצמו לפני כחמש שנים זכה לפנים חדשות לאחר שבוצעה בו השתלת פנים. החוואי - שלא יכול היה בתחילה לאכול, לשתות ולנשום - יכול כעת לחזור לחייך מפה לפה. "אם תביטו עליו בפנים לא תוכלו לדעת שהוא עבר השתלה", אמר ד"ר חואן ברט, מנהל בית החולים

השתלת הפנים הראשונה הוכתרה בהצלחה. אילוסטרציה (AP)

בית חולים בספרד טוען היום כי ביצע לראשונה השתלת פנים מלאה בחוואי ספרדי. עד היום בוצעו 11 השתלות פנים בעולם, אך לא באופן מלא.

לפי בית החולים, השתלת הפנים בוצעה בחוואי מקומי שלא היה יכול לאכול, לשתות או לנשום בכוחות עצמו מאז שירה בפרצופו בטעות לפני חמש שנים. במהלך הניתוח, שארך 24 שעות, הסירו הרופאים את כל חלקי הפנים של החוואי - לרבות הלסת, האף, עצמות הלחיים, השרירים, השיניים והעפעפיים - ומיקמו אותם על מעין מסכה שהולבשה חזרה על פרצופו של המטופל.

"מדובר בפריצת דרך משמעותית", אמר לסוכנות הידיעות איי.פי ד"ר תומס רומו, מנהל מחלקת שיקום ובנייה מחדש בבית החולים לנוקס היל בניו יורק. המטופל הספרדי, שכעת נהנה מפנים חדשות ומתפקדות, וזאת במחיר צלקת אחת בלבד, חזר לתפקוד כמעט מלא ומצבו צפוי להשתפר בהמשך.

"אם תביטו עליו בפנים לא תוכלו לדעת שהוא עבר השתלה", אמר ד"ר חואן ברט, מנהל בית החולים. "הוא יושב, הולך ומסתכל בטלוויזיה - ממש כמו בן אדם נורמלי". לפני הניתוח הנוכחי עבר החוואי הספרדי תשעה ניתוחים אשר לא הצליחו לפתור את בעייתו. כעת הוא יכול לחזור לחייך.