ההורים הביולוגים: אבא, אמא ועוד אמא

מדענים יצרו עובר מ-3 הורים ביולוגים כדי למנוע מחלה גנטית, כך מפרסם כתב עת מדעי היוצא לאור בבריטניה. כעת, טוענים המדענים הבריטים, ניתן יהיה להימנע מפגמים גנטיים שמקורם במעטפת הביצית של האישה ויכולים להביא למחלות קשות אצל התינוק שנולד. האם בעתיד התינוק שלכם יהיה דומה לשכן? המדענים טוענים שלא

תינוק משלושה הורים. אילוסטרציה (רויטרס)

האב, האם, הבן ורוח הקודש בתפקיד האם הנוספת: מדענים מבריטניה טוענים שהצליחו ליצור עוברים אנושיים ממטען גנטי של שלושה הורים ביולוגיים - שתי נשים וגבר אחד, כך מפרסם הבוקר עיתון הארץ שמצטט את כתב העת המדעי Nature.

המשמעות של התגלית החדשה היא שייתכן שבעתיד ניתן יהיה למנוע חלק מהפגמים הגנטיים שמקורם במיטוכנדריה, גופיפים זעירים שנעים בנוזל שעוטף את גרעין תא הביצית של האישה. המדענים הבריטים הצליחו למעשה "להוציא" את הגרעין מהביצית בעלת המעטפת הפגומה ולהשתיל אותו בתוך ביצית של אישה עם מעטפת תקינה ובכך להביא להיווצרותם של עוברים אנושיים.

לכל מי שדואג, לא צפוי ההליך המיוחד להשפיע על תכונותיו העובר, או במילים אחרות - הוא לא יהיה דומה לשכן. החוקרים מבטיחים כי 99.8% מהמטען הגנטי של העובר מקורו בגרעיני הזרע והביצית ורק 0.2%, אחוז מזערי בהחלט, מועבר מנוזל המעטפת.

בבריטניה מברכים - וגם מבקרים

"תכונות אנושיות מועברות על ידי המטען הגנטי הגרעיני. לכן, המטען הגנטי שמעבירה התורמת לא יבוא לידי ביטוי בתכונות העובר שיוולד. למשל, במבנה פיזי ובצבע עיניים ושיער", הסביר פרופסור בנימין פיש, מנהל היחידה לפוריות והפריה חוץ גופית בבית החולים בילינסון בפתח תקווה.

יש לציין כי עד כה לא הביאו החוקרים להולדתו של תינוק בריא, אך שמונה אחוזים מהעוברים שנוצרו הצליחו לגדול בתנאי מעבדה לגודל של עד מאה תאים כעבור שישה עד שמונה ימים - דבר המצביע על האפשרות שיוכלו להתפתח לכדי הריון. החוקרים סיימו את המחקר באופטימיות רבה וטענו כי התוצאות עשויות להשתפר ובעתיד אף ניתן יהיה להביא להולדת תינוק בריא.

בבריטניה יש גם מי שיוצא נגד המחקר החדש, בייחוד בגלל ההשלכות האתיות שלו, אך גם מחשש שהליכים אלה יבשילו ויביאו להולדת עוברים פגומים. החוק הבריטי אוסר היום לעשות שימוש בעוברים שנוצרו בהליך כזה של הפריה לצורך הריון.

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות 

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק