"פקמן" הגיע לירח של שבתאי

מפת טמפרטורות צבעונית של אחד הירחים של שבתאי, מימאס, הפתיעה את המדענים של נאס"א. מעבר לעובדה שבחלק מהאזורים נמדדה טמפרטורה קרה מאוד על פני השטח ובאחרים טמפרטורה גבוהה באופן משמעותי, גם הצורה שהתקבלה הייתה מפתיעה - של דמות ה"פקמן"

תמונת ה"פקמן" של הירח של שבתאי (נאס"א)

האדם אולי עוד לא הצליח להגיע לשבתאי, אבל "פקמן", משחק המחשב הפופולרי משנות ה-80, כבר נחת שם. הבוקר פרסמה נאס"א תמונה מאחד הירחים של שבתאי, מימאס, שמתארת את הבדלי הטמפרטורות על הירח בחלוקה לפי צבעים ומעלה דמיון מפתיע לדמות ה"פקמן" המוכרת.

התמונה צולמה על ידי החללית "קסיני" שעורכת מחקר על הטמפרטורות על כוכבים וירחים שונים בחלל. למרות הערכות מוקדמות לגבי הטמפרטורה על פני הירח של שבתאי, חשפו התמונות כי בעוד מרבית פני השטח קרים (הצבע הכחול), קיים אזור קטן בו הטמפרטורות גבוהות יותר (הצבע הצהוב) ומסביבו אזורים חמים במיוחד (הצבע האדום).

למדענים בנאס"א לא היה הסבר מלא לתופעה. הם ידעו לשער כי ייתכן שהחלקים הקרים על פני הירח נובעים מחומר שסופג את הקרניים הסולריות של השמש בתוך האדמה, אך לא ידעו להסביר מדוע האזורים האחרים חמים יותר ותופעה זו נותרה עדיין מסתורית. כמו כן, לא היה להם הסבר לצורה המפתיעה שהופיעה בתמונות.

רק לאחרונה נבחר "פקמן" למשחק המחשב המוכר ביותר בעולם בסקר שנערך בארה"ב. עכשיו, כנראה, יכירו אותו גם שוכני החלל החיצון, איפה שהם לא יהיו.