ניסוי מאיץ החלקיקים בז'נבה: נשבר שיא העולם בהפקת אנרגיה

מדעני האטום במרכז האירופי לחקר הגרעין לא ויתרו על הניסיון לשחזר את המפץ הגדול והצליחו לעשות היסטוריה. הם הצליחו להפיק כמות אנרגיה הגדולה פי שלושה מזו שהופקה אי פעם באמצעות מאיץ חלקיקים. "אנחנו צועדים לעבר מקום בו איש מעולם לא ביקר", אמר אחד מבכירי המדענים שעובדים על הפרויקט

מנהרת המאיץ של 'צרן' (SKY)

האם התקרבנו היום צעד נוסף לסוף העולם? היום בצהריים הצליחו מדענים מהארגון האירופאי למחקר גרעיני להפעיל בהצלחה את מאיץ החלקיקים הענקי השוכן מתחת לאדמה בעיר ז'נבה. ההפעלה השיגה את מטרתה והביאה להתנגשויות בין פרוטונים מואצים ברמות אנרגיה חסרות תקדים.

"אנחנו צועדים לעבר מקום בו איש מעולם לא ביקר", אמר אוליבר בושמולר, אחד מהמדענים הבכירים שעובדים בפיתוח הפרויקט, בעקבות הצלחת הניסוי. "זוהי פריצת דרך חשובה מאוד", הוסיף בושמולר. 80 המדענים שהיו נוכחים באתר הניסוי החלו למחוא כפיים בהתלהבות כאשר נודע על ההצלחה בניסוי. "זה רק מוכיח את הפוטנציאל של מה שניתן לעשות אם נמשיך לקדם את הידע", אמר מנהל הפרויקט רולף הויר.

הבוקר זה לא היה כל כך פשוט

לאחר מספר ניסיונות של המרכז האירופאי לחקר הגרעין לייצר התנגשות של חלקיקים שתדמה את היווצרות היקום, הכריזו היום במרכז שהציפייה הגיעה לקיצה. למרות ההכרזה הזו, מוקדם יותר היום נכשלו שני ניסיונות קודמים להפעיל את מאיץ החלקיקים כשהקרן שיצאה מהמאיץ החטיאה את יעדה.

קרן האנרגיה הראשונה אותה ניסו לשגר לא פעלה, ובמרכז חששו מתקלה שיכולה להביא לאסון גדול כמו קצר חשמלי או דליפת הליום נוזלי. למרות החשש, למדענים היה עדיין רצון עז לחקות את התנאים שהיו בראשית היקום.

לאחר מספר שעות של מתח נרשמה התרגשות בחדר הבקרה כאשר מחיאות כפיים סוערות הופנו אל לוחות הבקרה לאחר שהמדענים הצליחו לייצר קרן יציבה שמאיצה פרוטונים במהירות גדולה פי שלושה מהמהירות בה הצליחו להאיץ עד כה.