העיוור ש"רואה" באמצעות הלשון

חייל שאיבד את ראייתו בעירק לומד "לראות" מחדש. בעזרת טכנולוגיה חדשה שמתרגמת תמונות שנקלטות בעדשה של מצלמת וידאו קטנה לאותות חשמליים, ולאחר מכן מעבירה אותם למוח לעיבוד חזותי, יכולים אלו שאיבדו את ראייתם לחזור ולראות, גם אם באופן מוגבל. בדרך למהפכה? צפו ותחליטו

נס רפואי או תגלית מדעית מרעישה? חייל בריטי שאיבד את ראייתו לפני שלוש שנים במלחמה בעירק "לומד" לראות מחדש - באמצעות הלשון.

קרייג לונדברג בן ה-24 איבד את ראייתו כשנפגע במתקפת טילים לפני שלוש שנים בעירק. עכשיו הוא החייל הראשון מהצבא הבריטי שיבחן את המערכת החדשה "Brainport", שמבוססת על טכנולוגיה המתרגמת את התמונות שנקלטות בעדשת מצלמת וידאו לאותות חשמליים.

באמצעות מכשיר דמוי סוכריה על מקל שנמצא בפיהם של העיוורים, הם מסוגלים להרגיש את האותות החשמליים ולמעשה "לחוש" את התמונה.

לאחר שהאותות החשמליים יתקבלו בפה, "יתרגם" אותם המוח למעין מראה ויזואלי מוגבל וידמה בפני העיוור מצב של "ראייה". עם זאת, מדובר במצב ראייה מאוד מוגבל שאינו דומה לזה של אדם שאינו עיוור.

"זה יכול להיות הדבר הטוב הבא"

"אני יכול להרגיש את התמונה שנקלטת בכל מה שהמצלמה קולטת", סיפר בהתרגשות לונדברג לרשת סקיי הבריטית. בתום בחינה ראשונית של המכשיר התברר כי לונדברג הצליח לזהות אותיות גדולות שהוצגו בפניו ואף לקרוא מילים בודדות. "יכולתי לחוש בלשון שלי את האות הראשונה שהייתה A ואז עברתי לאות הבאה בתור", הסביר החייל.

לונדברג הוסיף כי הוא מסוגל כעת ללכת במסדרונות ביתו ולראות את הדלתות, את הקירות ואת האנשים שמתקדמים לעברו. עם זאת, הוא עדיין מסרב לאבד את העשתונות מרוב התרגשות. "אני מציאותי", מסייג לונדברג, "ולכן אני יודע שזה לא הולך להחזיר לי את הראייה, אבל זה יכול להיות הדבר הטוב הבא".