מהפכה בדואר: העכבר מחליף את הצבי

שירות דואר חדש ומקוון יחליף את הררי הנייר שמצטברים על השולחן של כל אחד מאיתנו. כך בלחיצת מקש נוכל לשלם את חשבונות המים, הארנונה, הגז וגם הטלפון. האם קברניטי הדואר שוקלים להחליף את הצבי בעכבר?

תשכחו מהתורים הארוכים שאתם רגילים לראות בסניפי הדואר. אחרי הכל, מי צריך נייר כשיש היום דואר אלקטרוני, וניתן לקבל את כל המכתבים על צג המחשב שלכם? בדואר ישראל מבינים שבול הדואר הוא פריט מיושן ובקרוב יתאפשר לכל אחד מכם לנהל סניף דואר פרטי במחשב האישי. באמצעות היישום תוכלו לשלם את כל החשבונות, לקבל מכתבים מרשויות ממשלתיות, כמו גם דברי דואר רשמיים.

מלבד החיסכון בזמן תוכלו לבצע השוואות של תשלומים שבוצעו במערכת ולקבל תמונה על ההוצאות השוטפות שלכם. "המערכת עוזרת לנהל את הוצאות משק הבית", מסביר מנכ"ל דואר ישראל אבי הוכמן. "לא יהיו יותר ניירות - הכל יעבור למחשב". בימים האחרונים החלו להפעיל בדואר את המערכת. מרגע ההצטרפות מבטיחים שם, לא תקבלו יותר מכתבי חשבונות הביתה וגם לא דוחות.

המשמעות היא שכל המכתבים מקופות החולים, הבנקים, חברות הביטוח, העיריות, חברות הגז והחשמל וחברות התקשורת, יופיעו אצלכם בדואר האלקטרוני. מלבד החיסכון בנייר, מדובר גם בחיסכון בציוד המשרדי בביתכם: כל החשבונות יסודרו בתוך תיקיות משלהם - ללא צורך בתיוק - ויש סיכוי טוב יותר שלא תאבדו ניירת, כיוון שכל מכתב יישמר בארכיון מאובטח למשך שבע שנים מיום קבלתו.

אלו מכם שחוששים שהיעלמות ערימת הניירות שמזכירה להם לשלם את החשבון תגרום לצבירת חובות, ישמחו לשמוע שתא הדואר יתזכר אתכם לגבי תשלום הדוח, וישמור עבורכם את הנתונים. מנכ"ל רשות הדואר מסביר שהאזרח לא ישלם על כך. "המודל העסקי מדבר על כך שהמדוורים הם המשלמים, וגם להם יש חיסכון ניכר, היות והם חוסכים את עלוית הבול, ההדפסה, הנייר והעיטוף".