סוף ללילות הלבנים? זן חדש של יתושים - בלי כנפיים

הזמזום המעצבן בשעות הלילה המאוחרות בדיוק כשמנסים להירדם - עשוי להיעלם כבר בקרוב: פיתוח חדשני של מדענים בריטים ואמריקנים יביא לעולם זן חדש של יתושים - שפשוט לא מסוגלים לעוף. המטרה: למנוע התפשטות מחלות

בקרוב הוא לא יוכל להתחמק יותר? (gettyimages)

האם בקרוב נוכל לישון בשקט בלילות הקיץ החמים, לצאת לטייל בשדות או להשתזף מבלי להכות על גופנו בכל פעם שיתוש מתעלק על גופנו? ייתכן בהחלט שכן. מדענים בריטים ואמריקנים הצליחו לפתח יתושים מזן חדש - שפשוט לא מצליחים לעוף, בניסיון למנוע ככל שניתן גם הפצת מחלות.

כידוע, היתושים ממין נקבה הן שלמעשה "עוקצות" אותנו, ובכך גם עלולות להעביר מחלות. המדענים מקווים כי באמצעות הפיתוח של הזן החדש יוכל לתת את אותותיו בסיוע במאבק בהפצת המחלות - כבר בתוך חצי שנה עד תשעה חודשים.

"זה בהחלט עשוי להיות גל ראשון של פיתוח, שעשוי לסייע בהמשך הדרך", אומר היום אנתוני ג'יימס, אחד החוקרים במחקר מאוניברסיטת קליפורניה. "עם זאת, חשוב לציין שמדובר בזן מאוד ספציפי של יתושים, שאם אנו רוצים שיתרבה, עליו לעשות זאת רק בין זכרים ונקבות מאותו הזן".

נגיפים קטלניים תחילה

הרעיון העומד בבסיסו של המחקר הוא הפצת עשרות אלפי ביצים של יתושים מהזן החדש - שיצמחו להיות יתושים שאינם מסוגלים לעוף. הכוונה היא להתחיל בפרויקט בטווח הזמן המיידי, ולהתמקד בשלב זה רק ביתושים המסוגלים להעביר נגיפים קטלניים.

2.5 מיליארד בני אדם נמצאים מדי שנה בסכנת הידבקות ממחלות באמצעות יתושים. רובם חיים באפריקה ובדרום אסיה, לפי ארגון הבריאות העולמי.