ביה"ס "האח הגדול" עוקב אחר תלמידיו

בית ספר בארה"ב ניצב בפני תביעה משפטית של הורים אשר טוענים שעקב אחרי מעשי התלמידים בביתם בעזרת מצלמות הרשת הממוקמות במחשבים הניידים שהשאיל להם. דובר מטעם המחוז בו ממקום בית הספר מכחיש את החשדות, אבל סגנית המנהלת דווקא מאשרת

ההורים חשדו כי המצלמה מצלמת ללא שליטתם (חדשות 2)

בית הספר מזהיר אתכם מפני פגיעה בפרטיותכם בפייסבוק? אולי המורים פשוט רוצים לעקוב אחריכם בעצמם. בתביעה שהוגשה במדינת פילדלפיה בארה"ב נטען כי הנהלת בית הספר ריגלה אחר התלמידים ומשפחותיהם - דרך עינית מצלמת הרשת הקבועה המותקנת במחשבים הניידים אותם השאילו התלמידים מבית הספר ולקחו לביתם.

בכתב התביעה נכתב כי הנהלת בית הספר יכולה להפעיל את המצלמות ללא שליטתם של משתמשי המחשב, ממש כמו ב"אח הגדול". התובעים, מייקל והולי רובינס, חשדו שמצלמת האינטרנט מצלמת ללא שליטתם, כאשר דיווחה סגנית מנהלת בית הספר של בנם בלייק כי ההנהלה חושדת שעסק בביתו בפעילות שאינה הולמת.

"סגנית המנהל הוכיחה את חשדותיה בעזרת תמונה שצולמה במצלמת הרשת המותקנת בתוך המחשב הנייד שהושאל על ידי הבית ספר לתלמיד", נכתב בכתב התביעה. סגנית המנהלת אישרה בפני התובע מייקל רובינס שלהנהלת בית הספר אכן יש את היכולת לשלוט במחשבים מרחוק.

האזנת סתר בלתי חוקית

גם התלמידים עצמם היו מזועזעים לגלות שלבית הספר יש יכולת לעקוב אחריהם מעבר לשעות הלימודים. חלק מהתלמידים ציינו בכעס רב כי הם מדביקים סרט הדבקה אטום על עינית המצלמה כדי למנוע ממנה לצלם. "זה פשוט מגעיל אותי שיש להם את היכולת לראות מה אני עושה כל הזמן", אמר אחר התלמידים בבית הספר.

פעילי זכויות אזרח במדינה היו אף יותר נחרצים בתגובותיהם. "פעילות כזו נחשבת כהאזנת סתר בלתי חוקית", אמר ווילטהולד וולזאק, עורך דין באגודה לזכויות האזרח בארה"ב. "הם לא רק חודרים לפרטיותם של התלמידים, אלא גם לביתם של הוריהם. כבר לפני 80 שנה קבע בית המשפט העליון בארה"ב כי ביתו של אדם הוא מקלטו".

דובר המחוז בו בוצע המעקב אמר לסוכנויות הידיעות כי בית הספר אינו יכול לאשר כי אכן יש לו את היכולות להפעיל את מצלמות הרשת מרחוק.