תאריך הלידה מנבא הצלחה בספורט?

תאריך הלידה שלך עשוי להשפיע על סיכוייך להיות ספורטאי מצליח, כך קובע מחקר חדש שמתפרסם באוסטרליה. לא מדובר כאן בתחזית אסטרולוגית, החוקרים האוסטרלים בדקו נתונים ומצאו ש-33% מהכדורגלנים בליגה הבכירה נולדו בחודש ינואר, 25% יותר מבחודש דצמבר

תאריך הלידה - יקבע קריירת ספורט (יח"צ)

האם אתם חולמים להיות מייקל ג'ורדן או דיוויד בקהאם הבאים? חוקר אוסטרלי סבור שהסיכוי שלכם להיות ספורטאים מצליחים, טמון דווקא בתאריך בו נולדתם.

אדריאן בארנט, חוקר ממחלקת הבריאות והביוכימיה של אוניברסיטת קווינסלנד, בדק את תאריכי הלידה של שחקני הכדורגל האוסטרלים מהליגה הבכירה ועלה על תופעה מעניינת. לדבריו קיים ריכוז יוצא דופן של ספורטאים שנולדו בחלקה הראשון של השנה, וככל שמתקדמים בחודשי השנה יש פחות ופחות ספורטאים עד חודש דצמבר - בו כמעט אף ספורטאי אינו חוגג יום הולדת.

"שנת הלימודים באוסטרליה מתחילה בחודש ינואר , ולילדים גבוהים יותר יש יתרון ברור במקצועות הספורט", כתב בארנט בספרו "מחקר תאריכים ובריאות". "אם נולדת בינואר יש לך כמעט 12 חודשים של גדילה מעבר לחבריך שנולדו בסופה של השנה - לכן ההבדל בין אלו שנולדו ביום הראשון לינואר ולבין אלו שנולדו ביומו האחרון של דצמבר עשוי להיות קריטי לקריירה ספורטיבית. הראשון יהיה תמיד בין החזקים בסביבה שלו, השני כמעט תמיד יהיה מהקטנים".

לא רק בספורט

על פי המחקר, 33% משחקניה המקצועיים של ליגת הכדורגל האוסטרלית נולדו בינואר ורק 8% מהם נולדו בדצמבר. בספר טוען החוקר שהוא אסף תוצאות דומות מליגות נוספות בעולם בניהן כדורסל, כדורגל והוקי. לדבריו, בכולם נחשפת תופעה דומה, ולכן-אם אתם מעוניינים בילד ספורטאי - כוונו שייוולד בחודש ינואר.

בארנט טוען שהנתונים שגילה אינם תקפים רק לספורט. על פי מחקר שנערך בעבר גם לבעלי ההישגים האקדמאים יש תאריכי לידה שמצטמצמים בתחילת השנה האזרחית.