חוקרים: לא צריך יותר מ-150 חברים בפייסבוק

פרופסור מאוניברסיטת אוקספורד טוען כי המוח האנושי לא מסוגל להתמודד עם יותר מדי קשרים, ולכן אין צורך ב-5,000 חברים בפייסבוק. אולי עכשיו תלחצו על ה-ignore?

תתחילו למחוק חברים? (פייסבוק)

הפייסבוק אמנם מאפשר לנו לצבור 5,000 חברים - אך חוקרים מוכיחים כי לאובססיה הווירוטאלית הגוברת הזו כלל אין כל משמעות לגבי הקשרים שאנו מנהלים במציאות. לטענתם, המוח האנושי מסוגל להתמודד עם יחסי ידידות בין 150 מכרים בלבד.

פרופסור רובין דנבר מאוניברסיטת אוקספורד ערך מחקר על קבוצות חברתיות שהתקיימו במשך מאות בשנים: מכפרים פרימטיביים עד למשרדים מודרניים. על פי ממצאיו, גודלו של החלק של המוח האחראי לגיבוש המחשבה והשפה מגביל אותנו להתמודד עם 150 קשרים, אפילו אם אנחנו ידידותיים במיוחד.

החוקר השווה את ההתנהגות החברתית ברשת של גולשים עם אלפי חברים לאלה עם מאות וגילה כי אין הבדל ניכר בין הקבוצות. "הדבר המעניין הוא שיכולים להיות לך 1,500 קשרים ברשתות החברתיות, אבל כאשר מסתכלים על התנועה באתרים הללו רואים כי האנשים עדיין שומרים על המעגל הפנימי הזהה של כ-150 אנשים, כמו בעולם האמיתי", מציין פרופסור דנבר.

עוד התברר כי למין יש משמעות ברורה בכל הנוגע לסוגייה. במחקר נמצא כי נשים טובות יותר בשמירת חברויות בפייסבוק. "הבנות מסוגלות להתמיד בקשר הודות לדיבורים בלבד, הבנים זקוקים גם לקשר פיזי מוחשי", מסביר הפרופסור.