מחקר: הדרך להתקף לב עוברת בשיער

מחקר ישראלי חדש קובע כי ייתכן ובעתיד נוכל לחזות את הסיכוי להתקף לב בבדיקה פשוטה של שערות הראש. בדיקה אצל רופא המשפחה למדידת רמת הורמון בשם "קורטיזול" תגלה לנו הרבה על מצב הלב שלנו

הדרך להתקף לב עוברת בשערות הראש. אילוסטרציה (חדשות 2)

הדרך ללב בריא עוברת בראש: מחקר חדש שיתפרסם בקרוב קובע כי ייתכן ובעתיד ניתן יהיה לאבחן את הסיכוי ללקות בהתקף לב באמצעות בדיקה פשוטה של שערות הראש.

לפי ממצאי המחקר שנערך במחלקה הקרדיולוגית בבית החולים מאיר בכפר סבא ופורסם הבוקר ב"מעריב", אדם הנמצא בסיכון להתקף לב מפריש משערות ראשו כמות גדולה של הורמון בשם "קורטיזול". הורמון זה גם מכונה "הורון המתח", ומדידתו ניתנת לאבחון בבדיקה פשוטה אצל רופא המשפחה.

"ידוע שמצבי לחץ כרוניים, כגון מצוקה כלכלית, עומס בעבודה ובעיות בחיי המשפחה, עלולים לגרום לאוטם שריר הלב, כלומר להתקף לב", מסביר ד"ר דוד פרג, מעורכי המחקר. "עם זאת, הלחץ משפיע על כל אדם בצורה שונה ולא נקבע עד היום מדד אמין לפיו ניתן לדעת מתי הלחץ מגיע ל"אזור המסוכן".

הערכת הסיכון להתקף לב

במחקר שנערך בבתי החולים החליטו החוקרים לבדוק אם קיים קשר בין רמה גבוהה של ההורמון לבין הסיכוי ללקות בהתקף לב. לדברי החוקרים, שערה גדלה בקצב ממוצע של סנטימטר אחד בחודש, ולכן מדידת שערה באורך של שלושה סנטימטרים מאפשרת חוקרים לעקוב אחר הפרשת ההורמון במשך שלושה חודשים.

כעת יעברו החוקרים לשלב הבא של המחקר, שיכלול מאות חולים ברחבי הארץ. "אמנם מדובר במחקר ראשוני בלבד, אך אין ספק שעשוי להיות לו תפקיד מבטיח בהערכת הסיכונים לפתח אוטרם שריר הלב", הוסיף ד"ר פרג.