החל מהיום תוכלו לצ'וטט עם האסטרונאוטים בחלל

מדעני נאס"א והאסטרונאוטים האמריקנים בחלל עשו היסטוריה בסוף השבוע כשאפשרו לראשונה גישה לאינטרנט בתחנת החלל הבינלאומית. החל מהיום יוכלו האסטרונאוטים לגלוש באינטרנט מהמחשב הנייד בתחנת החלל, לצייץ בטוויטר ולשוחח עם החברים והמשפחה. מתי נשמע ציוץ ממאדים?

כנראה שזה רק עניין של זמן עד שנוכל להוסיף לחשבון הפייסבוק שלנו חבר חדש ממאדים: בסוף השבוע האחרון נרשמה היסטוריה קטנה כשאסטרונאוט אמריקני הצליח להתחבר לרשת האינטרנט על כדור הארץ ישירות מהחלל החיצון.

האסטרונאוט טימותי קרימר חגג את ההתחברות הישירה הראשונה לאינטרנט בציוץ בטוויטר שלו כשכתב: "אנחנו עכשיו מצייצים בשידור חי מתחנת החלל הבינלאומית - הציוץ הראשון מהחלל! עוד בקרוב". עד כה היה קרימר שולח את הפוסטים שלו למרכז נאס"א ביוסטון, כשאחד העובדים היה מצייץ במקומו בטוויטר.

החל מעכשיו יוכלו האסטרונאוטים בתחנת החלל להשתמש במחשב נייד שנמצא ברשותם ומקושר בתקשורת לוויינית עם מחשב אחר במרכז הבקרה ביוסטון ודרכו מתבצע החיבור לאינטרנט. באפשרותם לגלוש לכל האתרים שזמינים על כדור הארץ, כולל צ'אטים ופורומים. כמובן שהתקשורת החדשנית הזאת זמינה רק כאשר יש קשר רדיו חזק ויציב עם כדור הארץ.

בלי פייסבוק בזמן העבודה

עד עכשיו עשו האסטרונאוטים בחלל שימוש בפרוטוקול אינטרנט שנתן להם את האפשרות לנהל שיחות טלפון עם משפחה וחברים על כדור הארץ, אבל באופן מוגבל שלא אפשר גלישה באתרים.

בסוף השבוע האחרון עמל קרימר יחד עם נציגי "התמיכה הטכנית" שהדריכו אותו כיצד להפעיל את הגישה לאינטרנט מתחנת החלל. גורמים במרכז נאס"א טוענים כי החיבור הישיר לאינטרנט יגרום לשיפור במצב הרוח של האסטרונאוטים בחלל ולקשר רציף יותר עם בני משפחותיהם והחברים שנותרו על כדור הארץ.

כמובן שהאסטרונאוטים יהיו כפופים לאותם כללי שימוש באינטרנט שמאפיינים כל מקום עבודה אחר - כלומר, אסור לתת לגלישה לפגוע בעבודה ולעשות בה שימוש בלתי הולם. למרות החשש כי כעת יבלו האסטרונאוטים זמן רב בצ'יטוטים במקום בחיפוש אחר חיים חדשים, בנאס"א לא ממש מודאגים. "האנשים שם למעלה חדורי מוטיבציה לעבודה שלהם", אומר דובר נאס"א קלי המפריס, "ולכן לא ידאגו שהעבודה תתבצע קודם כל ולפני הכל".

בינתיים, אתם מוזמנים לעקוב אחרי הציוצים הבאים של קרימר בחשבון הטוויטר שלו.