מי מנבא רעידת אדמה? כלב

אם הכלב שלכם רץ לפתע ואתם לא יודעים מדוע - כדאי שתזהרו. מתברר שחבריהם הטובים ביותר של בני האדם הם הכלי הטוב ביותר לחיזוי הרעידה הקרבה - אבל לא מספיק זמן מראש. "זו ממש לא רעידת האדמה שהורגת את האנשים. אלו הבניינים שקורסים ונופלים על האנשים שגורמים למרבית הפגיעות", מסביר מומחה לרעידות

שימו לכלב שתועד במצלמת האבטחה: הוא מרגיש שמשהו רע מתקרב, ושש שניות לאחר מכן - גם בעליו שם לב לרעידת האדמה.

נכון להיום בעלי החיים הם ההתראה הבטוחה ביותר לקראת אסון. "אנחנו לא יכולים לחזות רעידות אדמה באופן שבו הציבור מצפה מאיתנו לחזות אותן", אומר ת'ומאס ג'רודן, ראש חטיבת מחקר במכון לחקר רעידות אדמה בקליפורניה. במשך עשורים התמקדו המדענים במיפוי האזורים המועדים לרעידות ברחבי העולם. בחלק מהמקרים הם אפילו הצליחו לחזות רעידות, כמו בשנת 1999 בטיוואן.

לפני רעידת האדמה בשנה שעברה בלאקווילה שבאיטליה נרשמו כמה רעידות קטנות. עם זאת, הרעידות הקלות לא תמיד מבשרות על רעידה גדולה שתגיע אחריהן. "אנחנו לא יכולים להגיד מתי הרעידות הקטנות הן הקדמה לרעידה הגדולה ומתי הן פשוט חלק מפעילות סייסמית שגרתית", מסביר ג'ורדן. לפי עדויות שנמצאות בידי המדענים צפויה בקרוב רעידת אדמה חזקה במדינת קליפורניה, אך הזמן המשוער לא ידוע.

האסונות מרעידות האדמה הם תוצאה של מיגון לקוי

כיום המדענים מנסים למצוא עוד רמזים שעשויים לנבא אסונות. הם מודדים את תנועות הגלים על פני הים ומנסים לאתר בעזרת לווין תנועות סייסמיות מתחת לפני האדמה. את רעידת האדמה בהאיטי הצליחו מדענים בטקסס לנבא בעזרת הטכנולוגיה הזו, אבל כידוע, זה לא עזר. "נתוני ה-GPS מספקים תחזית מסוימת על מיקומה של רעידת אדמה עתידית אבל לא מדויקת", טוען ג'ורדן.

עד שיכולת החיזוי תשתפר ותהיה יותר מדויקת, התמגנות היא ההגנה הטובה ביותר כדי למנוע אסון. "זו ממש לא רעידת האדמה שהורגת את האנשים. אלו הבניינים שקורסים ונופלים על האנשים שגורמים למרבית הפגיעות", מסביר ג'ורדן את הצורך בחיזוק המבנים הקיימים.

את הדוגמא לדברי המומחים קיבלנו השבוע, למרבה הצער, בהאיטי שלא התמגנה וספגה אסון קטלני שהכה ללא רחם וללא אזהרה מוקדמת. האם זה הזמן להפקת לקחים כאן בישראל?

רעש האדמה בהאיטי - סיקור מיוחד:

תיעוד: כך חילץ פיקוד העורף ניצול בחיים

כך נראית מדינת האיים לאחר האסון

נלחמים על כל פיסת מזון

האיטי: נמצאה הנעדרת הישראלית

הערכות: רבבות נהרגו ומיליונים יישארו ללא קורת גג

מומחה: "אל תחשבו שכאן לא יהיה רעש אדמה"

רוצים לקבל עדכונים בפייסבוק מחדשות 2?