האם גוגל עוזבת את סין?

עשרות חשבונות ג'י-מייל של פעילי זכויות אדם בסין נפרצו במקביל למתקפות האקרים על 20 חברות גדולות נוספות. בגוגל שוקלים לסגור את הפעילות בסין בעקבות הצנזורה שמטיל הממשל הסיני באינטרנט והיחס העלוב לזכויות האדם. תג המחיר: אובדן הכנסות של 600 מיליון דולר בשנה

משרדי גוגל בבייג'ין (AP)

האם גוגל מוותרת על סין? חברת האינטרנט שפיתחה את מנוע החיפוש הפופולרי בעולם, הודיעה הלילה כי היא שוקלת לצאת מהשוק הסיני ולסגור את משרדיה שם - זאת בעקבות מתקפה על חשבונות דואר אלקטרוני של פעילי זכויות אדם שהשתמשו בשירותיה.

לא ברור מי עומד מאחורי המתקפה, אך נראה כי לגוגל נמאס להתמודד עם בעיית זכויות האדם בסין. גוגל מסרה כי לפחות 20 חברות גדולות אחרות הפועלות במגוון תעשיות - פיננסים, מדיה ואפילו כימיקלים - סומנו כיעד למתקפה על ידי האקרים בסין. בעבר ניסו השלטונות בסין להגביל את חופש הביטוי באינטרנט, והובילו את ראשי גוגל לחשוב מחדש על פעילותם בסין.

גוגל לא פופולרית בסין

ארבע שנים עברו מאז שגוגל החליטה להיכנס לשוק הסיני, צעד שהגיע באיחור, כפי שהודה בעבר המנכ"ל אריק שמידט. מנוע החיפוש של גוגל הוא אמנם הפופולרי בעולם, אך לא בסין. חברת ביידו הסינית היא זו שמפעילה את מנוע החיפוש הפופולרי במדינה בה מתגוררים כ-1.3 מיליארד איש ו-338 מיליון גולשים ברשת.

בשנים האחרונות התמודדה גוגל עם אתגרים לא מעטים בסין, לא רק בתחרות העסקית העזה מול ביידו, אלא גם בניסיונות הממשל לצנזר את התכנים באינטרנט (בעיקר תכנים פורנוגרפיים). נסיגה מהשוק הסיני תעלה לגוגל בהכנסות שנתיות של 600 מיליון דולר.

פריצה לחשבונות אי-מייל

המרוויחה העיקרית, כמובן, היא ביידו, שתעמיק את אחיזתה בשוק החיפוש המקוון. הדבר ניכר היטב במניות השתיים, שכן גוגל איבדה אמש במסחר המאוחר בוול סטריט יותר מ-1% מערכה בזמן שביידו זינקה ב-7%.

הקש ששבר את גבה של גוגל הוא, כאמור, פריצה לעשרות חשבונות אי-מייל של פעילי זכויות אדם מארה"ב, סין ואירופה, אשר השתמשו בשירותי הג'י-מייל שלה. זאת, בזמן שהשלטונות בסין עוקבים אחר פעילי זכויות אדם באופן תמידי דרך אמצעי תקשורת שונים, כולל טלפון ואינטרנט.