המונה ליזה סבלה מעודף כולסטרול?

חשבתם שהיא מחייכת כי נעים לה? תחשבו שוב. מומחה איטלקי לאנטומיה בחן את תמונתה המפורסמת של המונה ליזה, וגילה שלאחד מסימני היופי של ימי הרנסנס יש בעיה לא אסתטית בכלל - היא סובלת מעודף כולסטרול. לטענתו של המומחה, ליאונרדו דה וינצ'י, שהתעניין מאוד באנטומיה, לא התעלם מהבעיה והנציח אותה עבור הדורות הבאים

מחייכת? לא בטוח בכלל (AP)

פרופסור סיציליאני לאנטומיה מציע פתרון למסתורין שמאפיין את החיוך של המונה ליזה. זה יהיה כנראה ההסבר הכי פחות פואטי שחשבתם עליו: המומחה טוען שלמונה ליזה הייתה בעיה רפואית של רמת כולסטרול גבוהה מדי - וזו הסיבה לחיוך המוזר שמעטר את אחת היצירות המפורסמות בעולם.

פרופ' ויטו פרנקו מהאוניברסיטה של פלרמו הקדיש את זמנו הפנוי, את הכשרתו ואת הידע שצבר כדי לבחון את יצירת המופת מימי הרנסנס. לטענת המומחה, דמותה של המונה ליזה סובלת מהצטברות של כולסטרול מתחת לעור (בשפה רפואית - קסנתלזמה).

בנוסף אמר פרופ' פרנקו לעיתון האיטלקי "לה סטאמפה" כי הוא גילה סימנים ברורים של ליפומה (גידול שפיר המכיל רקמות שומניות) על ידה הימנית - אבחון לא מחמיא במיוחד לאחד מסימני היופי המוכרים בהיסטוריה.

"מחלה היא חלק מהגוף" 

פרופ' פרנקו ניסה להסביר את מס'נותיו בכינוס מיוחד שנערך לאחרונה בפירנצה. לטענתו, הוא לא התכוון להכפיש את הליריות מהציור הידוע, אלא "להחדיר חיות" לדמותה של המונה ליזה.

"מחלה היא חלק מהגוף", לדבריו, "זה לא מטאפיזיקה ולא כורח עליון". המומחה לאמנות ואנטומיה הסביר כי הוא סבור שפרטים נוספים על דמותה של המונה ליזה רק מוסיפים לדמותה כבת אנוש.

יתרה מזאת, הפרופסור טוען כי דרך הציורים מימי הרנסנס ניתן ללמוד לא רק על המחלות של אותם האנשים שדגמנו עבור האמנים, אלא גם על החברה האנושית באותם ימים: "גם מיכלאנג'לו וגם ליאונרדו דה וינצ'י למדו אנטומיה וחקרו את גוף האדם - הם אהבו לצייר את בני האדם עם הפגמים בגוף".