הפיתוח הטכנולוגי שיפתור את מצוקת החנייה

מי לא שאל את עצמו פעם באיזה מקום בחניון השאיר את האוטו? ואולי משהו נשכח בפנים? השאלות האלה יהיו מיותרות ב"חניון החכם" שיגיע בקרוב לישראל. בפיתוח הטכנולוגי שישאיר את מצוקת החנייה כחלק מההיסטוריה, האוטו ייסע לחניה באופן אוטומטי, וגם יחזור משם - ללא מגע יד אדם. כך זה נראה

דמיינו לעצמכם מכוניות שחונות על מדפים - כי בקרוב זה יהפוך למציאות בישראל. כבר לא תצטרכו להשאיר מפתח לחסום אחרים, להסתבך עם הרוורס, או לנסות לזכור איפה לעזאזל החניתם את המכונית ולחפש אותה במשך שעות. בדיוק כמו הפרק בסיינפלד שבו החבורה משוטטת בתוך חניון ענק, בניסיון לאתר את מכוניתם.

בחברת "יוניטרוניקס" הישראלית כבר עוסקים בנושא כשנתיים. הפיתוח הטכנולוגי אמנם קיים בעולם כבר כמה שנים טובות, אבל צפוי להגיע גם אלינו בקרוב. וכשהוא יגיע, כל חוויית החנייה תשתנה - ולטובה.

מצלמות מיוחדות סורקות את כלי הרכב לוודא שאף אחד לא נשכח בפנים. מעלית מיוחדת מכניסה אותו לחניון, מסובבת אותו ומסיעה אותו לתא מיוחד, תוך נעילת הגלגלים, בשיטת אחסון מכולות. הרכב נכנס, הוא מצולם מכל הכיוונים. הנהג שהכניס את הרכב יכול לראות בדיעבד בדיוק באיזה מצב הוא היה: אם היו שריטות, איך הוא נכנס ואיך הוא יצא.

בשנים האחרונות כל טכנולוגיית החניה מתפתחת. בחברת החניונים "אחוזות החוף", לדוגמה, כבר משתמשים במצלמה שמצלמת את כולם כדי לחסוך בזמן של הנהג. המחשוב קורא את מספר הרישוי של הרכב, והוא נכנס, כבר מקוטלג לפי ההנחה, אם ישנה או לא.

שלחו SMS והרכב בדרך אליכם

אבל בחניית המדפים - הטכנולוגיה עוד משתכללת. כשתרצו את המכונית בחזרה תוכלו לשלוח הודעת טקסט במכשיר הסלולרי והמעלית תוציא לכם את המכונית באופן אוטומטי - תוך דקה. בנוסף, מגבלת המקום מקבלת פרופורציה (תרתי משמע) אחרת. בניו ג'רזי למשל זה נבנה לגובה, במקסיקו - לעומק.

מה גם שכל הסיפור הזה לא ידרוש מאיתנו לשלם ביוקר. החניה היא בעלות דומה לחנייה כיום. למעשה, זה אפילו מוזיל את העלויות, משום שאנחנו מנצלים את אותה הקרקע למספר גדול יותר של מכוניות. בחניות האלה גם התאורה והאוורור נחסכים.

אז תשאירו את המפתחות ואת המכונית, ואת הסיוט למצוא חניה - תשאירו כבר לרובוטים.