מחקר: טלוויזיה פוגעת בהתפתחות הילד

יועצת בכירה לממשל הבריטי שערכה מחקר בקרב משפחות עם ילדים, טוענת כי חשיפת יתר של ילדים למקלט הטלווזיה מקשה על פיתוח יכולות דיבור. "הרעש שמייצרת הטלווזיה מקשה על היכולות לקלוט את רעשי הסביבה הטבעית", היא מסבירה

מול הטלוויזיה - כל הזמן (AP)

עכשיו יש גם סיבה מדעית בגינה כדאי להתרחק מהטלוויזיה: מאות אלפי ילדים ברחבי בריטניה מתקשים בדיבור, בשל שהייה ממושכת בהווה או בעבר, מול מסכי הטלוויזיה - כך עולה ממחקר חדש שמתפרסם השבוע בבריטניה.

על פי המחקר, רבע מהבנים ושביעית מהבנות באי הבריטי, מפתחים קשיי דיבור בשל חשיפת יתר לרעש הטלוויזיה - המפריע לפעוטות להבין את התנהלות המבוגרים סביבם. ארבעה אחוזים מבני השלוש שנבדקו, עדיין לא פיתחו יכולות דיבור.

פרופסור ג'ין רוס, אחת מיועצות הממשלה הבריטית בנושא חינוך ותקשורת ילדים, טוענת כי המחקר מצא ששליש מהילדים מפתחים בעיות משמעותיות ביכולות התקשורת - קשיים שעשויים ללוות אותם כל חייהם. "המוח שלנו לא בנוי לחקות וללמוד יכולות של מכונה", אומרת רוס. "הילדים אמורים להכיר את פניהם של ההורים".

בביתם של רבע מהמשפחות - מקלט הטלוויזיה משדר כל הזמן

המחקר של רוס בדק אלף משפחות. לפי ממצאיו, 22% מהבנים ו-13% מהבנות שהיו זמן ממושך מול הטלוויזיה, לא מצליחים להבין את הסביבה ולא מצליחים לחלוק אינפורמציה בחברה האנושית. רבע מהנבדקים אף העידו כי הטלוויזיה פועלת בבית רוב הזמן, או כל הזמן.

על פי רוס, לרוב ילדים אומרים את המילה הראשונה שלהם בגיל 10 עד 11 חודשים. לחלקם זה לוקח יותר זמן, אבל כשזה מגיע עד לגיל שלוש, כנראה יש בעיה. החוקרת הבריטית מפנה את האצבע המאשימה - לטלוויזיה.