תיעוד נדיר: היצורים הסודיים שחיים בקרקעית האוקיינוס

בזמן שבני האדם מנסים ללמוד לחיות זה עם זה על פני האדמה, מיליוני יצורים שונים ובעיקר משונים מנהלים ממלכה נסתרת במעמקי האוקיינוס. מחקר מדהים שנערך בלואיזיאנה מספק הצצה נדירה ליצורים הללו, שחיים במקומות שקרני השמש אינן מגיעות אליהם

היצורים הללו, שחיים במעמקי האוקיינוס, עשויים להזכיר דמויות שמופיעות בספריו של ד"ר סוס: מלפפוני ים ססגוניים, תמנון בעל סנפירים ותולעי שפופרת שחיות על שומן. מחקר חדש שמתפרסם היום תיעד למעלה מ-17 אלף יצורים חיים במעמקי הים, באזורים אליהם קרני השמש אינן מגיעות.

אחד היצורים המדהימים שחיים במעמקים הוא תמנון מיוחד שזכה לשם החיבה "דמבו", שמתקדם ברחבי האוקיינוס הודות לסנפירים גדולים דמויי אוזני פיל. דמבו חי בעומק של 3,000 מטרים מתחת
לפני הים, במקומות שבהם המדענים האמינו בעבר שאין אף יצור חי.

"דמבו" הוא רק אחד מאלפי יצורים שנחשפו לאור אחרי עשר שנים של מחקרים ממושכים שערכו אלפי מדענים. בעזרת המחקר, שמוכר בשם "מפקד האוכלוסין של בעלי החיים הימיים", שואפים החוקרים לזהות כל אורגניזם שחי במערכת הנהרות, הימים והאוקיינוסים.

"יותר ממיליון יצורים עדיין לא התגלו"

"כאשר התחלנו במפקד, חשבנו שתחתית האוקיינוס היא מקום צחיח, חשוך וקר ללא חיים", מסביר ד"ר אייאן פוינר שעומד בראש וועדת 'מפקד האוכלוסין'. "חמישה מתוך 14 הפרויקטים הגלובליים, מתרכזים באזורים אליהם השמש כלל לא מגיעה".

בעזרת טכנולוגיה מתקדמת של צילום, מפקד האוכלוסין חשף אלפי מינים שמשגשגים בחשיכה של מעמקי האוקיינוס. רובם ניזונים ממזון שנושר מהשכבות החשופות לאור השמש. אחרים ניזונים מבקטריות שמפיקות שמן, מלחים ומתן שנפלט מקרקעית הים.

נכון להיום ידוע על קרוב ל-230,000 מינים של יצורים שחיים בקרקעית, אך ההערכה היא שישנם יותר ממיליון יצורים שעדיין לא התגלו, בנוסף ליצורים הקטנטנים שמכונים מיקרובים ימיים. כיוון שעדיין לא המציאו ציוד שיסייע לאדם להגיע למעמקים שבהם מתקיימת הממלכה הנסתרת - נותר לנו להסתפק רק בתמונות המדהימות האלה.