ז'נבה: מאיץ החלקיקים חוזר שוב לעבוד

בצרן שבז'נבה לא מאמינים שיש סיבה מסתורית לכך שפעולת המאיץ שלהם מופסקת כל פעם בהפתעה. למרות התקלות המוזרות, המדענים מהמרכז האירופי לחקר הגרעין מחדשים את פעילותו של מאיץ החלקיקים - בתקווה שישחזר את המפץ הגדול. מי יודע, אולי ממש בקרוב הם יוכלו לספק לנו הסברים על שאלות הקיום הגדולות

האם מאיץ החלקיקים יעבוד הפעם כשורה? (SKY)

אחרי שנתקל בקשיים מספר פעמים, היום חזר שוב לעבוד מאיץ החלקיקים בז'נבה - המכונה הענקית שאמורה לשחזר את "המפץ הגדול", בתקווה שהפעם לא ייעצר הניסוי המתוחכם בעקבות תקלה מסתורית.

תאגיד הגרעין האירופי 'צרן' הפעיל הבוקר מחדש את המאיץ שקבור בעומק של מאה מטרים מתחת לאדמה סמוך לז'נבה שבשוויץ, זאת לאחר שמנפץ חלקיקי האטום יצא מכלל פעולה למשך יותר משנה, כל פעם בשל סיבה מסתורית אחרת.

תחילה ספגה המכונה קצר חשמלי, כמה ימים בודדים אחרי שהחלה לפעול בפעם הראשונה. בפעם אחרת, אבן שכנראה הושלכה על ידי ציפור לתוך המכונה דחתה את הפעלתו המחודשת של המאיץ ועיכבה את הניסוי. דובר הארגון, שנאלץ להדוף בדיחות והשערות בנוגע לכוחות מהעתיד שמחבלים בפעולת המאיץ, אמר שהפעלת המכונה החלה ללא שום תקלה ועובדת על פי התכנית.

ושוב מדענים, פיסיקאים וחולמים חושבים שהם יכולים לשחזר את המפץ הגדול ולגלות חלק מסודות היקום באמצעות המכונה שעלתה יותר משבעה מיליארד דולר. עכשיו כולם שם במרכז הניסויים בז'נבה תולים תקוות בכך שהמכונה הגדולה ביקום, שיורה גל של פרוטונים לתעלה מעגלית באורך של 27 ק"מ - לא תאכזב.

האם כוח מהעתיד הורס את מחקר המפץ הגדול?

נאס"א: נמצאו מים רבים על הירח