נאס"א: נתגלו הרבה מים על הירח

סוכנות החלל האמריקנית הודיעה כי נתגלו מים על הירח. מהסוכנות נמסר במסיבת עיתונאים מיוחדת הדבר מהווה התחלת "פרק חדש" שאולי ייאפשר פיתוח תחנת חלל על הירח. "התגלית יכולה גם לחשוף את הסודות של מערכת השמש", אמר המדען הראשי של נאס"א

סוכנות החלל האמריקנית, נאס"א, הודיעה אתמול כי נתגלו מים על הירח. הדבר מהווה התחלת "פרק חדש" שעשוי לאפשר פיתוח תחנת חלל על הירח. התגלית הוכרזה במסיבת עיתונאים שנערכה אתמול. "אכן, מצאנו מים; ואנחנו לא מצאנו רק קצת, אלא כמות משמעותית", אמר המדען הראשי של הפרויקט אנתוני קולאפרי.

הממצא מבוסס על נתונים ראשוניים שנאספו כאשר לונאר קארטיר וסינסינג סטיליט, נחתו ב-9 אוקטובר במכוון אל תוך האזור המוצל של מכתש קאביס ליד הקוטב הדרומי של הירח. למרות שמטרת הפרויקט שעלה כ-79 מיליון דולר הייתה לקבוע האם יש מים על הירח, צפויות גם התקדמות ותגליות בתחומי מחקר אחרים, אמרו קולאפריט ומדענים אחרים.

הסודות של מערכת השמש ייחשפו?

"אין לנו ספק כי מים ותרכובות אחרות מייצגים משאבים פוטנציאלים ויכולים לתמוך בקיום חקר ירח עתידי", כך אמרה נאס"א בהצהרה כתובה זמן קצר לאחר הכנס. מיכאל וורגו, המדען הראשי של הירח במטה נאס"א בוושינגטון, אמר כי התגלית האחרונה יכולה גם לחשוף את הסודות של מערכת השמש.

וורגו מנה מספר אפשרויות למקורות של המים, לרבות רוחות השמש, שביטים, ענני ענק מולקולריים או אפילו הירח עצמו באמצעות איזה פעילות פנימית. "לכדור הארץ גם יכול להיות תפקיד", הוסיף וורגו.

בהודעה שלה, ציינה נאס"א כי אם המים נוצרו או הופקו לפני מיליארדי שנים, אז יתכן שהם מחזיקים את מפתח להיסטוריה ולהתפתחות של מערכת השמש, כמו שדוגמית מליבת קרח שנלקחת מעל כדור הארץ חושפת נתונים עתיקים.