אבן קטנה עצרה את המפץ הגדול?

לפני כשנה וחודשיים הוכרז בקול תרועה רמה על תחילת הניסוי המדעי הגדול והיומרני בהיסטוריה - הפעלת מאיץ חלקיקים ענק שנועד לדמות את "המפץ הגדול". אבל מאז - שורה של תקלות מיסתוריות משביתות את המאיץ הענק. הפעם מדובר באבן שהגיעה מציפור, ובמכון המחקר 'צרן' כבר חושבים שמישהו או משהו מהעתיד מנסה להסתיר משהו

מה מזיק למאיץ ? (AP)

מאיץ החלקיקים הענק בתוך המרכז המדעי הגדול בעולם, יש שיאמרו היומרני בעולם - שוב נתקל בקשיים. הסיבה: אבן קטנה שנזרקה על ידי ציפור.

מאיץ החלקיקים שקבור בעומק של מאה מטרים מתחת לאדמה סמוך לז'נבה שבשוויץ, אמור היה לשחזר את המפץ הגדול באחד הניסויים המדעיים הגדולים בהיסטוריה. המכונה העצומה עלתה למשלם המיסים והתורמים האירופיים יותר מ-5 מיליארד דולר, והייתה אמורה לספק הסברים על תופעות שהתרחשו על פני הכדור במשך 14 מיליארד שנה.

אלא שמאז שהניסוי התחיל ברעש תקשורתי גדול בכל העולם, קבוצת המחקר האירופאית רק מדלגת מתקלה לתקלה.

האם הציפור הקטנה והמזיקה נשלחה מהעתיד ?

השבוע הכריז מכון המחקר "צרן", שמוביל את הניסוי, כי אבן קטנה שהגיעה ככל הנראה מציפור נפלה לעומקה של המכונה וגרמה לתקלה שהפסיקה את עבודת המאיץ.

החלק בתוך המאיץ בו אירעה התקלה הפסיק את עבודתו באופן אוטומטי. זה החלק שאמור לירות פרוטונים למרחק של 30 קילומטר בקירוב במהירות הקרובה למהירות האור, וליצור התנגשות בין הפרוטונים - אותה התנגשות שאמורה הייתה לדמות את המפץ הגדול.

בתקלה הקודמת, מיד לאחר הפעלת המאיץ לראשונה, הפסיק קצר חשמלי את הפעול  והייתה דליפת הליום מדאיגה למדי - אבל לא מדאיגה מספיק בכדי לעצור את הניסוי.

מדענים בעולם כולו העוקבים אחרי הניסוי לא יכולים להתעלם מאחת ההשערות שנשמעו לאחרונה, לפיה "כוחות מהעתיד" הם הגורמים לתקלות החוזרות ונשנות במאיץ. לטענות הללו משיב ד"ר מייק לאמונט מתאגיד "צרן" ואומר: "זו מכונה מאוד גדולה ומסובכת, ברור שיהיו תקלות" .

האם כוח מהעתיד הורס את מחקר המפץ הגדול?