מחקר: נשים רגישות לעישון יותר מגברים

האמונה הרווחת היא שנשים רגישות יותר מגברים. מחקר חדש מוכיח כי האמונה הזו נכונה במציאות - לפחות כשמדובר בסיגריות. חוקרים משוויץ וארה"ב קבעו כי נשים מעשנות יסבלו ממחלות ומסרטן בגיל צעיר יותר מגברים מעשנים. עוד עולה כי גם אם אישה מעשנת פחות, עדיין קיים סיכוי שתחלה לפני הגבר. מי אמר שהחיים הוגנים?

נשים נפגעות יותר מסיגריות (AP)

אם בחור הציע לך סיגריה על הבר, אולי עדיף לסרב: מחקר חדש טוען כי נשים רגישות יותר לסיגריות מגברים, וסביר כי בריאותן נפגעת יותר מהעשן ומהרעלים.

במחקר, אותו ערכו רופאים שוויצרים, נבדקו כ-700 בני אדם מעשנים הסובלים מסרטן ריאות. תוצאות המחקר הוכיחו כי נשים נוטות לחלות בסרטן ריאות בגיל צעיר יותר מגברים, זאת אפילו אם הן עישנו כמות פחותה של סיגריות מן הגברים הנבדקים.

גם אוניברסיטת הרווארד היוקרתית בארצות הברית החליטה לבדוק את הנושא, והגיעה לתוצאות זהות. במחקר שבוצע שם לקחו חלק 950 נבדקים, ושוב נמצא כי נשים סובלות מוקדם יותר ממחלת ריאות כרונית הקשורה לעישון מגברים, גם במידה ועישנו פחות.

נשים פגיעות יותר?

"אולי נשים פגיעות יותר להשפעות שיש לסיגריות על הריאות", מציעה אחת החוקרות מאוניברסיטת הרווארד. במבט לאחור אף מתברר כי ב-20 השנים האחרונות בוצעו מחקרים שונים בתחום, וכולם הגיעו לאותה מסקנה - הסיגריה משפיעה לרעה על האישה הממוצעת, הרבה יותר מאשר הגבר.

אך כמו לכל תוצאות מחקר, גם למחקר זה קמו מתנגדים. מספר רופאים טוענים כי אי אפשר לאמץ את מסקנת המחקר במהירות כה רבה. "לרוב סוג הסרטן בו חולים נשים וגברים הוא שונה", הם מסבירים, "ולכן תוצאות המחקר אינן חד משמעיות".

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק