המערכת שתזהה את הולך הרגל ותבלום במקומכם

המערכת מזהה התפרצות של הולכי רגל לכביש כבר בטווח של 35 מטרים, מספקת התרעה קולית ואחריה הרכב בולם באופן אוטומטי. נשמע בדיוני? לא כך חושבים בחברת מוביליי שפיתחה את ההמצאה וכבר הספיק למכור אותה ליצרני רכב בעולם

האם הגיע הסוף לתאונות הדרכים בין מכוניות להולכי רגל? כנראה שלא, אבל חברת "מובילאיי" הישראלית עומלת זה מספר שנים על פיצוח שיאפשר זיהוי סכנות בהתפרצות של הולכי רגל לכביש.

סמנכ"ל השיווק בחברה יצחק ליטמן אומר כי "המערכת החדישה תזהה את הילד שמתפרץ לכביש כבר מטווח של 35 מטרים". ואיך זה עובד? המערכת מספקת התרעה קולית כאשר הולך רגל מתפרץ לנתיב הנסיעה של המכונית ומיד לאחר מכן בולמת את המכונית באופן אוטומטי.

המערכת הזו חיונית מאוד לנהגי ארצנו: ישראל היא בין המדינות המסוכנות בעולם להולכי רגל. 90 מהם נהרגו מתחילת השנה מפגיעות מכונית. המערכת הזו עומדת להיות משווקת ברחבי העולם. אתמול כבר הודיעה חברת וולבו על הסכם עם החברה הישראלית.

המערכת תהיה חיונית גם לנסיעה חלקה בדרכים: היא תתריע אם רכב עומד להתנגש בנו מאחור, אם לא צייתנו לתמרור ואפילו תוכל לנהוג במקומנו במהלך פקק תנועה. "הנהג יצטרך רק לשמור את הידיים על ההגה", אומר ליטמן.

מערכת ההתרעה הזו תעלה לנהג שירצה לרכוש אותה 3,000 שקלים. אם יחליט הנהג לרכוש את המערכת יחד עם צג ממוחשב הוא ישלם 5,000 שקלים. מחיר שווה להצלת נפשות?