מה מצב הרוח שלכם? הפייסבוק יודע

הרשת החברתית יודעת עליכם הרבה יותר ממה שאתם חושבים. "אינדקס אושר" חדש שכבר נוסה על 100 מיליון אמריקנים הוכיח שהוא ידע האם הגולש עצוב או שמח

מדד האושר - הפייסבוק יודע איך אתם מרגישים (חדשות 2)

עצובים או שמחים? הפייסבוק יענה: הרשת החברתית יודעת על איזה צד התעוררתם הבוקר. כך חושף האתר הפופולרי שמפרסם לאחרונה פרויקט חדש - אינדקס של מידת האושר של הגולשים.

'אינדקס האושר' נבנה במהלך פרויקט שנערך כבר שנתיים וסרק כ-100 מיליון משתמשים בארה"ב. המחשב בודק אילו מילים בוחרים להשתמש בזמן הגלישה, ולפיהן מבצע הערכה על המצב הרגשי שלהם.

המחקר התמקד בעיקר בשורת ה"סטטוס" של המשתמשים והוא ספר כמה פעמים אנשים הקלידו מילים כגון "אחלה" ו"יופי" המעידות על מצב רוח מרומם ולהיפך, מילים שהעידו על מצב רוח עגום.

עלייה של 9% במצב הרוח לקראת הסופ"ש

התוצאות אינן מפתיעות במיוחד כי הן מראות שרוב האנשים נעשים שמחים יותר בסופי שבוע ובחגים. למעשה מדד האושר אצל אנשים עולה בממוצע ב-9% מיום ראשון ליום שישי - באופן די צפוי.

יוצר האינדקס, אדם קרמר אמר לעיתון ה'ניו-יורק טיימס' כי אינדקס האושר הזה יכול להוביל להבנה מעמיקה יותר אודות מה משפיע עלינו, ובכך נוכל אנחנו להשפיע בעצמנו על מצב הרוח שלנו.

עם זאת, ישנם אלו אשר רואים בפרויקט הזה איום ומזהירים כי מדובר בעוד הוכחה לפלישה לחיינו הפרטיים ולחדירה לרגשותינו האינטימיים באמצעות המחשב.

שלחה נדנדו ונעצרה

ביקורת זו יכולה לעלות במקרים נוספים, בהם אתר פייסבוק משמש למעקב אחר אנשים. למשל, בחודש ספטמבר נעצרה תושבת טנסי שבארה"ב לאחר ששלחה "נדנוד" בפייסבוק. מדוע אתם שואלים? מתברר כי שנון ג'קסון בת ה-36 הפרה צו הרחקה כששלחה את ה"נדנוד" לאישה שבית המשפט אסר עליה ליצור איתה כל מגע. היא למעשה הפרה צו הרחקה דרך הפייסבוק.