הישראלים שזכו בפרס נובל: מש"י עגנון עד עדה יונת

זכייתה של פרופ' עדה יונת בפרס נובל לכימיה היא הזדמנות מצוינת להיזכר בעוד כמה ישראלים שעשו את זה לפניה. לפני 33 שנה, היה זה ש"י עגנון שכבש לראשונה את הפרס הנכסף, אחר כך היו אלה עושי השלום בגין, רבין ופרס ולבסוף הצטרפו לרשימה הכלכלנים והכימיקאים

פרופ' עדה יונת הפכה היום לאישה הישראלית הראשונה שזכתה בפרס נובל אך לא הזוכה כחול-לבן הראשונה במספר. זכייתה המרגשת היא הזדמנות מצוינת להזכיר את 8 הישראלים שזכו בפרס הנחשק במהלך השנים.

רשימת הזוכים המלאה לפי סדר: ש"י עגנון, מנחם בגין, יצחק רבין, שמעון פרס, פרופ' דניאל כהנמן, פרופ' אברהם הרשקו ופרופ' אהרן צ'חנובר, פרופ' ישראל אומן ופרופ' עדה יונת.

הראשון להיכנס לספרי ההיסטוריה היה  ש"י (שמואל יוסף) עגנון ז"ל, שזכה בפרס לספרות בשנת 1966 הסופר ניסה את מזלו כבר בשנות ה-40, אך עברו כמה עשרות שנים עד שסוף סוף זכה עגנון (יחד עם המשוררת היהודייה נלי זק"ש) בנובל.

שלושה זוכים בפרס נובל לשלום

ישראל חיכתה לא פחות מ-13 שנים עד שהתווסף זוכה נוסף. במדינה שלפי חישוב מהיר נאלצת לעבור מלחמה פעם בעשור, זכה ראש הממשלה לשעבר, מנחם בגין ז"ל ז ב-1979 בפרס נובל לשלום. הפרס הוענק גם לנשיא מצרים דאז אנואר סעדאת, לאחר שהשניים חתמו באותה שנה על הסכם השלום בין מצרים לישראל.

גם את הנובל הבא, קיבלו מנהיגים פוליטיים ולא מדענים. ראש הממשלה לשעבר שנרצח יצחק רבין ז"ל  ושמעון פרס (כמו גם יאסר ערפאת), זכו בפרס נובל לשלום בשנת 1994, בעקבות מאמציהם לקדם תהליך השלום עם הפלסטינים.

מעצמה של כימיה וכלכלה

פרסי הנובל הבאים של מדינת ישראל הגיעו מתחום מהמדעים. פרופ' דניאל כהנמן זכה בפרס נובל לכלכלה בשנת 2002. תרומתו העיקרית של כהנמן הייתה בשילוב הפסיכולוגיה והכלכלה - למה אנחנו עושים מה שאנחנו עושים ואיך זה משפיע על הכלכלה העולמית. "עבודתו השפיעה על דור שלם של חוקרים בתחומי כלכלה וכספים", נימקו השופטים את הזכיה, "והעשירה תיאוריות כלכליות באמצעות אבחנות מתחום הפסיכולוגיה הקוגנטיבית".

שנתיים אחר כך, ישראל החלה למצב את עצמה כמעצמת כימיה עם זכייתם בשנת 2004 של צמד החוקרים הישראלי אברהם הרשקו ואהרן צ'חנובר. שני החוקרים מהטכניון הביאו לפריצת דרך בהתמודדות עם מחלת הסרטן, במחקרם על מערכת האוביקטין האחראית לפירוק חלבונים בתוך התא.

שנה אחר כך, היה זה המתמטיקאי ומומחה תורת המשחקים, ישראל אומן מהאוניברסיטה העברית שזכהבפרס נובל לכלכלה. ''רוברט אומן היה הראשון לפתח ניתוח רשמי בשל, של מה שקרוי האין סופיות של משחקים חוזרים", נימקו השופטים את הבחירה. "הניתוח שלו זיהה בדיוק אלו תוצאות עשויות להתחזק במערכות יחסים ארוכות טווח''.

והיום התווספה לנו לרשימת זוכי הנובל לראשונה אישית.  פרופ' עדה יונת זכתה בפרס נובל לכימיה על יונת בת ה-70, גרפה את הפרס בשל הישגיה המדעיים בתחום הביולוגיה המבנית. בסדרת מחקרים שערכה יחד עם שותפיה לפרס הציגה יונת גילויים פורצי דרך לפענוח פעולת הריבוזום, החלק בתא המייצר חלבון.

עקבו אחר הטוויטר של חדשות 2

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק