להקדים תרופה למכה: טכנולוגיה חדשנית תנבא אלימות במשפחה

מערכת חדשה שפותחה בבוסטון תוכל לחזות מקרי אלימות במשפחה - ובכך למנוע אותם. על פי המחקר החדש, בעזרת רישומים אלקטרוניים רפואיים יהיה ניתן לזהות מי בסיכון באמצעות רישומים אלקטרונים רפואיים. בינתיים, לישראל המערכת עוד לא מגיעה, אך היא כבר בשימוש ברחבי ארה"ב

המחשב ינבא מי נמצא בסיכון (חדשות 2)

הטכנולוגיה שתציל ילדים מהתעללות במשפחה: מערכת חדשה שפיתחו חוקרים מבית חולים לילדים בבוסטון, תאפשר חיזוי מקרי אלימות בתוך הגרעין המשפחתי האינטימי - וכך תמנע אותם מבעוד מועד.

צוות המחקר של בית החולים ניתח תיקים רפואיים של יותר מ-500 אלף חולים מעל גיל 18. בעזרת המערכת שפיתחו, ניתן יהיה לחזות אבחנות עתידיות של אלימות במשפחה, לפחות 30 חודשים לפני הזמן שהאירועים קורים במציאות.

על פי המחקר החדש, בעזרת רישומים אלקטרוניים רפואיים יהיה ניתן לזהות גברים ונשים שעלולים להיות בסיכון גבוה להיפגע מאלימות במשפחה.

בדוח שפורסם ב-"British Medical Journal", נמצא כי נשים אשר הגיעו לחדרי מיון עם פציעות, הרעלה, או סימפטומים של אלכוהוליזם - היו מאוחר יותר מועדות לדווח על אלימות במשפחה. עבור גברים שטופלו בתחום בריאות הנפש בתופעות כמו דיכאון או פסיכוזה, אובחנו לרוב מאוחר יותר גם כקורבנות התעללות במשפחה.

המערכת בישראל: תוך 3 שנים

"עם הגדלת כמויות הנתונים ההופכות זמינות, יש במחקר הזה פוטנציאל רב לקרב את החזון של הרפואה המנבאת", מציין ד"ר בן רייס מבית החולים לילדים בבוסטון, שמרוצה מאד מהתהליך - במיוחד בתקופה בה כמויות עצומות של מידע נצברות על כל מטופל. "לרופאים בדרך כלל אין זמן לעיין ביסודיות בתיעוד ההיסטורי של החולה", מסביר רייס.

ומה לגבי ישראל? נראה שנצטרך לחכות, כי הטכנולוגיה החדשה אמורה להגיע אלינו רק בעוד שלוש שנים. בינתיים, הכניסה של המכשור החדשני לבתי חולים בארה"ב מוכיחה שגם בעולם מתרשמים מהממצאים הנבואיים של המערכת.

בריטניה: התעללו מינית בילדים - והחליפו חוויות בפייסבוק

בן 17 מחפש בית חם - בפייסבוק