מדענים: נמצא הגן הגורם לסרטן השד

צוות חוקרים מאוניברסיטת קיימבריג' הודיע כי הצליח למפות את הגורם להתפתחותו החריגה של התא, הגורמת בסופו של דבר להיווצרות הגידול. "מדובר במידע חיוני מאוד באשר להתפשטותה של מחלת הסרטן, ומלמד על סוגים נוספים של המחלה", אומר מנהל המחקר

תקווה כי יתפתח חקר הסרטן (חדשות 2)

התפתחות מרעישה בעולם המדע והמאבק במחלת הסרטן: מדענים באוניברסיטת קיימבריג' טוענים כי הצליחו למפות ולמצוא את הגן הגורם להתפתחותו של סרטן השד, אחת המחלות הקשות והשכיחות בקרב נשים בשנים האחרונות. לדברי המדענים, הגן, המכונה NRG1, עשוי לספק "מידע חיוני מאוד באשר להתפשטותה של מחלת הסרטן".

הידיעה המרעישה הכתה גלים בחוגי חקר הסרטן השונים - שם כבר מכנים את התגלית כאחת מהתגליות החשובות במאה האחרונה. "אני סבור שמדובר באחד הגנים החשובים ביותר שהתגלו ב-20 השנים האחרונות, אשר קשורים להתפשטות הסרטן", אומר מנהל המחקר, ד"ר פאוול אדוארדס. "יש לנו הוכחות מוצקות לכך שהגן, המתפשט בגידולים סרטניים בשד, עשוי גם להוות גורם להתפשטות הגידול בסוגים אחרים של סרטן, כמו סרטן הערמונית".

לדבריו, מיפוי הגן יסייע רבות לחקר הסרטן בעתיד. "מדובר בסיוע בלתי ניתן לתיאור למחקר, ולניסיונות להבין מה לא בסדר במבנה הביולוגי של הגידולים הסרטניים", אומר ד"ר אדוארדס.

הגן הפגום גורם להתפתחות הגידול

אז מה שונה בגן הספציפי הזה מהשאר? על פי המדענים, מדובר בגן הקיים אצל כל בני האדם, אך בחלקם כבר בלידה הוא מאובחן כגן פגום, ובחלק אחר הוא עשוי להיפגם במרוץ השנים. התנהלותו החריגה היא שגורמת להתפצלות התאים חסרת השליטה ולהתפתחותו של הגידול.

כעת ימשיכו החוקרים לבדוק כיצד עשוי מיפוי הגן המדובר לסייע להמשך מיפויים של גנים נוספים בחקר הסרטן - כשהמטרה המרכזית היא שבשנים הקרובות נוכל לפתח דרכי התגוננות ומאבק במחלה הקשה. בישראל נפטרות מדי שנה קרוב לאלף נשים עקב המחלה.