בן 17 מחפש בית חם - בפייסבוק

י', תושב אזור חיפה, מסתובב ברחובות כבר שלושה ימים לאחר שאמו זרקה אותו מהבית בעקבות סכסוך ביניהם. עכשיו היא לא מוכנה להכניס אותו הביתה. משרד הרווחה בחופש לרגל חול המועד, ובהיעדר פיתרון - י' נאלץ לישון בסוכות של חברים. קבוצה שהוקמה בפייסבוק מנסה למצוא לו בית חדש

דף הקבוצה בפייסבוק (חדשות 2)

בין שלל העצומות וקבוצות המחאה הרבות שאפשר למצוא בפייסבוק, שוכנות בין דפי הרשת החברתית גם קבוצות קטנות יותר, שמנסות לחולל שינויים מקומיים - אך משמעותיים מאוד.

אחת מהקבוצות האלה היא קבוצה הנקראת "י' מחפש בית". י', נער בן 17 מאיזור חיפה, התייתם מאביו בגיל שנתיים. מאז גיל 14 הוא אינו מסתדר עם אמו ונע בין פנימיות למעונות מחסה. בשעות היום הוא מסתובב ברחובות, ומדי כמה ימים עובד בעבודה מזדמנת כדי לקנות לעצמו בגדים ומזון.

לאחר משבר גדול שארע בין י' לאימו לפני שלושה ימים, היא מסרבת להכניס אותו הביתה ו-י' נמצא ברחובות ומחפש מקום לינה. לרוע מזלו של בן ה-17, מאחר שחג הסוכות חל בימים אלו, משרד הרווחה נמצא בחופשה וכך הוא אינו מצליח למצוא לעצמו מקום בו יוכל להניח את ראשו. י' נודד בימים האחרונים בין הסוכות של חבריו, שם הוא ישן.

מערכת יחסים קשה ומסובכת עם אמו

מי שהקים את הקבוצה בפייסבוק היא אישה בשם סופי, המכירה את י' בעקבות היכרותו של בנה עמו. על מנת להגן על פרטיותו של הקטין, לא נציין את שמו או את שמה המלא של מקימת הקבוצה. כבר 3 שנים שהנער לא מסתדר עם אימו, ובמריבה האחרונה ביניהם היא פשוט נעלה אותו מחוץ לבית ולא נתנה לו להיכנס. "ניסיתי לערב את גורמי הרווחה",סיפרה סופי, "אך אימו פשוט לא הסכימה להכניס אותו הביתה".

בעקבות מערכת היחסים המעורערת עם אימו, עזב י' גם את בית הספר. היום, לאחר שבילה מספר לילות מחוץ לבית, רוצה י' דבר אחד: "אני רוצה להגיע לפנימיית "הדסה נעורים", שם יש לי חבר". הוא אומר.

הוא גם מספר שגורמי הרווחה במקום מגוריו ניסו להכניס אותו למספר פנימיות והוסטלים, אך הוא נפלט מכל המסגרות. "אין לי חלומות", מסכם י', שחי את החיים יום אחר יום. כאשר נשאל היכן הוא רואה את עצמו בעוד שנה, ענה: "בצבא. אני רוצה להתגייס, עדיף לגולני".

מקדמים עניינים בפייסבוק

לאחר שהגולשים התרגלו לפייסבוק כרשת חברתית שמטרתה הפשוטה היא לשמור על קשר עם הסובבים אותם, החלו אנשים רבים להשתמש באתר על מנת לקדם רעיונות ואג'נדות אישיות, בין אם מדובר בהשבתו של גלעד שליט, או קידום עסקים פרטיים.

נכון לכתיבת שורות אלו, הקבוצה של י' מונה שישה חברים, שככל הנראה מפיצים את הבשורה בקרב חבריהם. בכך הם יוצרים פירמידה של קשרים, שבאמצעותה הם מעבירים את האינפורמציה. בדף הקבוצה מבקשים להדגיש: "המטרה של דף זה אינה איסוף תרומות אלא מציאת פתרון לנער".

בינתיים, אלא אם אחד מהאנשים שייחשפו לקבוצה ירימו את הכפפה, יישאר י' ברחוב.

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק