האם נוכל לחיות בעתיד על הירח?

מאז הנחיתה המכוננת של מעבורת "אפולו 11" על הירח, עמלו המדענים למצוא סימני חיים על הלבנה. לאחרונה הם העלו ממצאים מרגשים, לפיהם נמצאה הוכחה לקיומם של מים על הירח. "זו אבן דרך משמעותית", אומרים בנאס"א

מים על הירח: צעד גדול נוסף לאנושות? (סוכנויות הידיעות)

צעד גדול נוסף לאנושות: מאז הנחיתה על הירח לפני 40 מדענים עסקו בקדחתנות כדי למצוא תשובה לשאלה האם יום אחד נוכל לחיות על הירח? לאחרונה, הם העלו ממצאים בחכתם שאולי יובילו לתשובה חיובית - הם גילו חלקיקי מים על הלבנה.

ב-40 שנות המחקר התשובה לרוב הייתה שלילית, אבל הגילוי המדעי כי מים נמצאים באבק המכסה את פני הירח מעוררת התרגשות רבה בקרב החוקרים. "זו אבן דרך משמעותית, למרות שאנחנו עוד צריכים לבחון לעומק את הממצאים החדשים", משתף מילסוואמי אנדורייד, מנהל המשימה בנאס"א.

בנאס"א מסבירים כי המים שנתגלו אמנם לא בצורת נוזל, אלא במצב צבירה מוצק. אך הימצאות יסודות כגון חמצן ופחמן על פני הירח בהחלט מצביעה על האפשרות לפתח חיים על הירח בעתיד, כך שמאוד ייתכן שאנו עומדים בפני צעד גדול נוסף לאנושות מאז הנחיתה המרגשת של "אפולו 11" על הירח.

האם התשובה הייתה ממזמן?

האינפורמציה הפורצת, שמערערת את ההנחה כי הקרקע של הירח יבשה, נאספה באמצעות מתקני גישוש מיוחדים של סוכנות החלל הבינלאומית שמוקמו על הירח, ותוכנתו למפות את ההרכב המינראלי של הירח.

כשמעבורת "אפולו 11" חזרה לכדור הארץ מהירח, היא הביאה איתה אבנים מהירח. על אותן אבנים נמצאו שאריות מים, אך המדענים היו בטוחים שהמים הגיעו מכדור הארץ. עכשיו הם מגלים שיכול להיות שהתשובה לשאלתם הייתה מתחת לאפם כל השנים האלו.