מחקר קובע: מיטות השיזוף מסרטנות

בשורה רעה לכל בהירי העור: עכשיו גם מיטות השיזוף הן לא אופציה בריאה לעור שחום. מחקר בריטי חדש חושף את מה שרק יכולנו לנחש עד עכשיו - השימוש במיטות שיזוף מסוכן

מיטות השיזוף פופולריות מאוד ברחבי העולם, ובמיוחד במדינות בהן השמש אינה זורחת ברוב ימי השנה. אך מחקר בריטי חדש מוכיח את מה שהיה ניתן לשער - השימוש בהן מסרטן, ואפילו עד כדי כך שנשקל לאסור את השימוש בהן במדינות מסויימות באירופה.

עד היום היה רק ניתן לנחש שמיטות שיזוף אינן בריאות ופוגעות במשתמשים מהם. המחקר החדש של הסוכנות הבינלאומית לחקר הסרטן קובע כי מיטות השיזוף גורמות ללא ספק לסרטן העור.

"הממצאים הם כאלה שאנחנו משוכנעים שקיים קשר ודאי בין שימוש בדרך זו לסרטן", אומרת חוקרת הסרטן ג'סיקה האריס. עוד קבע הארגון כי ההשתזפות בדרך זו נכללת בקטגוריה הגבוהה ביותר של חומרים מסרטנים. מיטות השיזוף מסוכנות ממש כמו חשיפה לטבק ולאסבסט.

המחקר הבריטי העלה שנשים וגברים מתחת לגיל 30 שהחליטו כי ברצונם להשיג עור שזוף ושחום, אכן מצליחים למלא את מבוקשם בכל הנוגע למראה החיצוני. אך עוד נמצא שהם נמצאים בסיכון גבוה יותר של 75% לחלות בסרטן העור.

למרות הממצאים המדאיגים, במכוני הבריאות מסביב לעולם מתעקשים כי מידע זה אינו מדויק. לטענתם, רק שימוש יתר במיטת השיזוף עלול להזיק, בעוד ששיזוף נכון הנעשה במידה מבוקרת אינו מזיק כלל.

בעקבות המחקר הממשלה הבריטית שוקלת לאסור על ילדים מתחת לגיל 18 את השימוש במיטות שיזוף, ובנוסף לחייב את המכונים להציב שלט אזהרה גדול, כמו זה המוצג על עטיפות אריזות הסיגריות.

הצטרפו ל"חדשות 2"בפייסבוק