מדענים ייצרו לראשונה תאי זרע מלאכותיים

מחקר חדש שהוצג בבריטניה מעורר תקווה לגבי מציאת פתרון לבעיות פוריות. מדענים דיווחו כי הצליחו לייצר לראשונה במעבדה תאי זרע סינתטיים באמצעות שימוש בתאי עובר. עם זאת ממהרים גורמים בעולם הרפואה לצנן את ההתלהבות: "יש צורך לערוך בדיקות נוספות"

לראשונה: תאי זרע מלאכותיים (רויטרס)

האם עולם הרפואה קרוב למצוא פתרון לבעיית אי הפוריות? מדענים בריטים דיווחו כי הצליחו לייצר לראשונה תאי זרע מלאכותיים על ידי שימוש בתאי עובר.

צוות מיוחד באוניברסיטת ניוקאסל בישר על פריצת הדרך המדעית, שמעוררת תקווה בקרב גברים עקרים ברחבי העולם. לטענת החוקרים, לזרע הסינתטי מאפיינים המזכירים את תכונות התאים הביולוגיים הכוללים סט אחד של כרומוזומים בודדים. "לתאים שייצרנו ראש, זנב והם יכולים לשחות", הסביר בגאווה פרופסור קארים נאירניה, ראש הצוות.

עדיין מוקדם לוותר על גברים

בנוסף שללו תוצאות המחקר את האפשרות ליצור תאי זרע סינתטיים מתאי עובר נקביים. בכך דחו המדענים את ההשערה לפיה בנות זוג לסביות יוכלו להרות, מבלי להזדקק כלל לעזרתו של המין הגברי.

עם זאת דואגים אנשי מדע אחרים לצנן את ההתלהבות, וטוענים כי מוקדם מדי לחגוג את ההישג. "יש צורך לערוך בדיקות נוספות על מנת לאשר כי תאי הזרע אכן יכולים לתפקד כמו הדבר האמיתי", הסבירו בספקנות.

יתרה מכך, גם אם אכן יוכח כי התאים המלאכותיים יכולים להוות תחליף לזרעונים, ייאלצו משפחות חשוכות ילדים להמתין עוד זמן רב לבשורה המשמחת. בשנה שעברה קבע בית המשפט בבריטניה כי אין לעשות שימוש בזרע מלאכותי לצורך רבייה.