מחקר: נשים או גברים? מי יותר טוב בדפיקת מסמרים

מחקר חדש שנערך בארה"ב מגלה נתונים מפתיעים: נשים מדויקות יותר בדפיקת מסמרים מגברים. על פי המחקר רק בחושך - הגברים הצליחו לדייק יותר מהנשים. החוקרים סבורים שהתקדמות המחקר תשפוך אור על ההבדלים בין המינים

הנשים דופקות טוב יותר - מסמרים (רויטרס)

כולם חושבים שגברים הרבה יותר טובים בעבודות שיפוצים ובתקיעת מסמרים בפרט. אלא שמחקר חדש שנערך לאחרונה בארצות הברית מוכיח בדיוק את ההיפך - נשים הרבה יותר מוצלחות ומדויקות בתקיעת מסמרים. לגברים, לעומת זאת, יש יתרון בחושך.

המחקר החדש קובע כי הנשים מדויקות יותר בתקיעת מסמרים. בבדיקה בתנאי מעבדה נמצא כי הן פוגעות יותר מהגברים בראשו של המסמר. אך בחושך, הגברים הצליחו יותר. המדענים לא יודעים בוודאות מה הסיבה לכך, אבל יש להם כמה רעיונות לא שגרתיים.

החוקרים ניסו לשים אצבע על ההבדלים בין הגברים והנשים והשתמשו בצלחת מכנית שמודדת את הכוח ואת הדיוק של המכה. כמו כן, החוקרים סימנו את הצלחות בסימונים שדימו את ראשי המסמרים.

"צילמנו ובדקנו איך הנבחנים דפקו בפטיש וכמה קרוב הם פגעו במטרה", מסביר עורך המחקר הפרופסור דאנקן אירסצ'יק מאוניברסיטת אמהרסט במסצו'סטס. "אמנם בחושך - הגברים הצליחו לפגוע ביותר מ-25% אבל באור לנשים יש רמת דיוק גבוהה מהגברים ב-10%".

אופן דפיקת הפטיש - מראה הבדלים בין המינים

פרופסור אירסצ'יק אמר לירחון הלייב-סיינס כי ההבדלים טמונים ב"אסטרטגיית הדפיקה" של הפטיש. "הגברים שמים דגש על עוצמת הדפיקה, הנשים על הדיוק", הסביר.

החוקר אירסצ'יק אמר שהמחקר שלו עשוי לשפוך אור על הבדלים רבים בין גברים לנשים בנוגע לפעילות בחושך ובאור. החוקר אומר שלפי דעתו, והוא מדגיש הבלתי מבוססת, גברים בטוחים יותר בתנועות שלהם - גם מבלי לראות אותן. הנשים סומכות על מראה עיניהן בלבד - ולכן הן הצליחו לפגוע במסמר ביותר דיוק.

זו הסיבה, משער החוקר שגברים יודעים לתפעל מנועים או כלים מכניים טוב יותר ונשים נמשכות יותר לעיצוב ואסטתיקה. הרעיונות של אירסצ'יק עדיין טעונים מחקר וזה בדיוק מה שהוא עושה עכשיו: מעודד חוקרים מאוניברסיטאות ברחבי העולם לחקור את הנושא שעשוי לשפוך אור על ההבדלים בין המינים.