האם ישראל מעודדת את המחאה האינטרנטית באירן?

בלוגרים רבים לא קונים את האותנטיות של המאבק המתנהל ברשת מול סערת הבחירות האלימה באירן, ובטוחים: מדובר בקונספירציה ישראלית. גולשים אחרים תמהים האם כמה בלוגרים ישראלים משועממים באמת מסוגלים להוציא מיליונים לרחובות. ובינתיים, באירן מאיימים: נטיל עונש מוות

ישראל עומדת מאחורי ההפגנות? (רויטרס)

"אני אירדם אם אמשיך להישאר פה. תודה רבה לכולכם על התמיכה הגדולה" - על הודעת הטוויטר הזו חתום "סטודנט אירני" שדורש בבלוג שלו "שינוי לאירן". הסטודנט הוא חלק מתופעה רחבה שרק הולכת וצוברת תאוצה, ובמרכזה הבלוגרים האירנים המנהלים את המאבק - מהמחשב.

אך האם הסטודנט, שמחובר ללא פחות מ-22 אלף גולשים המתעדכנים ממנו על הנעשה במדינה, אכן אירני? לא לדעת כולם. חלק מהגולשים לא "קונים" את סיפור הכיסוי וטוענים בתוקף - מדובר בעוד קונספירציה ישראלית.

על פי תיאורית הקונספירציה שתופסת תאוצה לאחרונה בכמה מגזינים אינטרנטיים, מאחורי מתקפת הטוויטרים האירנים יושבים כמה אינטרסנטים ישראליים ומכונת תעמולה ציונית משומנת היטב.

שלושה בלוגרים ישראלים הוציאו מיליוני אירנים לרחובות?

בלוגר מהאתר "צ'רטינג סטוקסט" טוען כי הוא חקר את הנושא ואף הצליח להוכיח את היד הנעלמה. הגולש/חוקר מצא זהויות בין מספר חשבונות טוויטר בצורת הצגת הפרופיל, תמונה, שפה, מילות מפתח, תאריך וכו' ומשם הסיק כי יש קשר ברור בין כולם. הבלוגר מציין את הפרסום שקיבלו כמה בלוגרים מתקשורת ישראלית/ימנית.

הגולשים עצמם חלוקים בעניין. מול חובבי הקונספירציות בלוגרים וגולשים רבים לא ממש קונים את העוקץ הציוני. "האם אתה באמת חושב ששלושה ישראלים מתל-אביב הצליחו להוציא מיליונים לרחובות", שואל הגולש "איתי" - ששמו מעיד כי לא בטוח שהוא אובייקטיבי במיוחד בנושא.

גם אם מדובר במאה אחוז ישראלים וגם אם מדובר במאה אחוז אירנים, את המשטר האירני זה לא ממש מעניין. "אנו מזהירים את הגורמים העויינים הנשלטים על ידי אינטרסים זרים", אמר מוחמד ראזה חביבי התובע הראשי במחוז אספהאן במדינה. "הגורמים מנסים לפגוע בביטחון במדינה על ידי הסתה. העונש על הכרזת מלחמה נגד האל היא הוצאה להורג".

הצטרפו לחדשות 2 בטוויטר

בחירות באירן - סיקור מיוחד:

תיעוד: כך משמרות המהפכה מטפלים במפגינים

הממשל חוסם את הרשת - הבלוגרים ממשיכים

נשיא אירן התקפל: סופרים שוב את הקולות

מהומות אלימות בטהרן אחרי התוצאות הרשמיות

המחאה באירן עוברת בטוויטר