המהפכה יכולה לחכות: הטוויטר צריך לנוח

בימים האחרונים הפך אתר טוויטר לכלי התקשורת המרכזי לדיווחים על המתרחש באירן. אלא שהלילה הושבת הטוויטר לצורך תחזוקה, והגולשים בטהרן ספרו את הדקות עד שהאתר ישוב לפעול. מיד אח"כ חזרו אזרחי אירן להניף את נס המרד ברשת החברתית. "שחררו אותנו מהאידיוטים האלה", התחנן אחד מהם, וקיבל ציוץ מחזק מגולש בארץ הקודש

אירן: ספרו את הדקות עד הציוץ (טוויטר)

במשך שעה שלמה הלילה היה צינור המידע העיקרי כיום על המתרחש באירן חסום: סמוך לחצות גילו גולשי הרשת החברתית המקוונת "טוויטר", כי האתר נסגר זמנית לצורך תחזוקה.

מפעילי האתר מודעים היטב לכוח העצום שיש לכלי האינטרנטי בתקופה המתוחה, והסכימו לבקשה החריגה של הממשל האמריקני לדחות ביממה את עבודות השדרוג, שהיו אמורות להתבצע יום קודם לכן. כל זאת, כאמור, על מנת להבטיח כי העדכונים השוטפים מטהרן יוזרמו באופן רצוף.

מיד עם חזרת האתר לפעילות סדירה שבו הגולשים ברפובליקה האיסלאמית לדווח על המתרחש בארצם, וניסו לשלהב את ההמונים לתמוך במאבקם נגד תוצאות הבחירות. "שחררו אותנו מהאידיוטים האלה", כתב אחד מהם באמצעות חשבון אנונימי שנפתח במיוחד כדי למנוע זיהוי כתובת משתמש.

ציוץ מעודד מארץ הקודש

גולש אחר פנה לחבריו הווירטואליים ברחבי העולם וביקש מהם להפגין מול שגרירות אירן והאו"ם. לכל אלה התווסף "ציוץ" אחד יוצא דופן שהתקבל מארץ הקודש. "אנחנו כאן בישראל אוהבים אתכם", הצהיר גולש כחול-לבן.

הרשתות החברתיות הפכו לנשק של ממש במחאה נגד השלטון המקומי. הצעירים במדינה מנצלים את אתרי "הטוויטר" ו"הפייסבוק", לא למטרת עדכונים בלבד, אלא גם על מנת לארגן את הפגנות הענק ברחבי טהרן.

שלטונות המדינה לא נשארות אדישות למהפכה הווירטואלית ומשקיעים מאמצים רבים כדי למנוע מכל אינפורמציה לדלוף לכלי התקשורת בעולם. בימים האחרונים הופלה רשת האינטרנט באירן לא פעם אחת, ונחסמו אתרים רבים. אך המומחים העיקשים לא אומרים נואש, מוצאים פרצות בחומות האבטחה וממשיכים להפיץ את המידע לכל מי שחפץ.

רוצים לקבל עדכונים על שידורים חיים? הצטרפו לחדשות 2 בטוויטר

בחירות באירן - סיקור מיוחד:

נשיא אירן התקפל: סופרים שוב את הקולות

אחמדינג'אד: העולם צריך ללמוד מאיתנו דמוקרטיה

נאום הניצחון: "עיני העולם נשואות אל אירן"

מהומות אלימות בטהרן אחרי התוצאות הרשמיות

המחאה באירן עוברת בטוויטר