הממשל חוסם - הבלוגרים ממשיכים לעדכן

למרות המאמץ הכביר שעושים שלטונות אירן למנוע ממידע על המתרחש במדינה להגיע לעולם, הבלוגרים ומשתמשי ה"טוויטר" האירניים מצליחים לחלוק מידע בינם לבין עצמם - וגם לפרסם ברחבי העולם מה קורה בתוככי טהרן

התמונות המגיעות בימים האחרונים מרחבי אירן לא זכורות בעולם מאז המהפכה שהעלתה לשלטון את האייתולות והמשטר האיסלאמי ב-1979. מיליוני בני אדם מפגינים נגד תוצאות הבחירות במדינה, ודורשים בחירות חוזרות ללא זיופים. בתגובה, כוחות המשטרה ומשמרות המהפכה האירניים אינם בוחלים באמצעים, והתוצאה היא לפחות 7 הרוגים, וייתכן שהרבה יותר, רק ביממה האחרונה.

היום התייצבו ברחובות טהרן זה מול זה שני המחנות: מצד אחד, מאות אלפים מתומכי הנשיא המכהן אחמדינג'אד, שהגיעו להפגנת תמיכה בנשיא ובתוצאות הבחירות ונושאים שלטים בנוסח "מוות לבוגדים" ו"מוות לאמריקה" כמו גם סיסמאות איסלאמיות.

מולם התייצבו כמו בימים האחרונים מאות אלפים - על פי חלק מההערכות, למעלה ממיליון איש - תומכי מוסאווי והמחנה הרפורמיסטי. כוחות הביטחון בטהרן חוששים מהתלקחות עימותים אלימים בין שני המחנות.

השלטונות מפילים את הרשת - האירנים ממשיכים לעדכן

השלטונות בטהרן עושים כל מאמץ למנוע ממידע ומצילומים על המתרחש באירן מלזלוג לכלי התקשורת בעולם. רשת האינטרנט הופלה מספר פעמים בימים האחרונים וכך גם כלי תקשורת המזוהים עם המחנה הרפורמיסטי.

יחד עם זאת, מספר כלי תקשורת ורשתות טלוויזיה אירניות, ערביות וזרות כן מצליחות לשדר מלב טהרן ומהמהומות שמתרחשות שם בימים האחרונים - על אף ההגבלות החמורות מצד השלטונות. כאן בחדשות 2 האינטרנט העברנו לכם בשידור חי את התמונות והקולות הרלבנטיים ביותר.

רוצים לקבל עדכונים על שידורים חיים? הצטרפו לחדשות 2 בטוויטר

"טוויטר" נגד שלטונות אירן

תומכיו של המנהיג הרפורמיסטים באירן, מיר חוסיין מוסאווי, העלו היום הודעות באתר "טוויטר" בהן קראו לגל הפגנות נוסף במרכז טהרן. במשמרות המהפכה ראו את ההודעות ועכשיו הם עמלים על חיסול הגישה של משתמשים אירנים לרשת.

רשתות כמו הטוויטר ואתר "פייסבוק" הפכו לכלי בידי האירנים הצעירים לארגון מחאות הענק ב-4 הימים האחרונים. המשטר האירני למד את התופעה ועכשיו הוא חוסם את הגישה של מרבית המשתמשים. אבל מומחי רשת מוצאים את הפרצות וממשיכים להפיץ את המידע.

רק היום בצהריים, לדוגמא, יצאה הודעת טוויטר בה נכתב: "ההפגנה נערכת כצפוי בחמש", הודעה נוספת מסרה: "אל תביאו מכוניות, הם ימתינו לכם לידם כשתחזרו, בהצלחה בצעדה ". אמנם רק 150 אלף אירנים חברים ברשתות החברתיות, אחוז מזערי מ-70 מיליון האירני, אך אם לשפוט לפי מספר האזרחים שיוצאים לרחובות - זה עובד.

הרשת בפרט והמדיה בכלל, מקבלת תשומת לב ממשמרות המהפכה. הממשל כבר חסם את שליחת הודעות הטקסט מהטלפונים הניידים במהלך הבחירות, כתבים זרים לא יכולים לשדר ממקום ההפגנות ועל פי הדיווחים של קומץ המשתמשים שהצליחו למצוא שירותים לרשת בדרכים עקלקלות - הרשויות הולכות וסוגרות על אמצעי העברת האינפורמציה מטהרן.

בחירות באירן - סיקור מיוחד:

נשיא אירן התקפל: סופרים שוב את הקולות

אחמדינג'אד: העולם צריך ללמוד מאיתנו דמוקרטיה

נאום הניצחון: "עיני העולם נשואות אל אירן"

מהומות אלימות בטהרן אחרי התוצאות הרשמיות

המחאה באירן עוברת בטוויטר

אירן החליטה כבר בסיבוב ראשון: אחמדינג'אד

יהודי אירן רוצים נשיא שיביא את השלום