המחאה הירוקה באירן עוברת ברשת הטוויטר

מאז שעות הערב אתמול, נמשכות ההפגנות של תומכי מוסאווי שיצאו לרחובות טהרן. מלבד השלטים, הדגלים והצעיפים הירוקים משתמשים המפגינים גם ברשת ה"טוויטר" כדי להפיץ תמונות ומידע לשאר העולם. שם לדוגמא דווח לראשונה על היריות שנשמעו ומהן גם נהרג אחד המפגינים

ארבעה ימים עברו מאז התפרסמו תוצאות הבחירות באירן והרוחות ברחובות טהרן עדיין סוערות. אלפי אירנים יצאו אתמול אל הרחובות כדי להפגין נגד שלטונו של אחמדיניג'אד, אשר לפי טענתם, אחראי לזיופים בספירת קולות הבוחרים.

הפגנות הענק מתקיימות בשעות האחרונות למרות האיסור שהטיל משרד הפנים האירני. נראה שגם ההתנגשויות האלימות עם כוחות הביטחון ועם תומכי אחמדינג'אד, לא עוצרים את תומכי מוסאווי. כזכור, 3 מפגינים מצאו את מותם במהלך המהומות ביום שבת האחרון ועוד מפגין אחד נהרג ומספר לא ידוע נפצעו אמש.

אך היום, בשונה מהמהפכה האיסלמית של סוף שנות ה-70 שהובילה להקמתה של הרפובליקה באירן, רשת האינטרנט תופסת מקום מרכזי, והאירנים עושים בה שימוש כדי להפיץ את המחאה אל העולם. אחד הכלים העיקריים היא הרשת החברתית טוויטר, שבאמצעותה מפיצים תומכי מוסאווי תמונות ומידע מהמתרחש בהפגנות.

הטוויטר ככלי מחאה

הנושא המוביל באתר: "iranelection", מציג את העדכונים הקשורים להתרחשויות מהבירה המוסלמית. גולשים רבים שינו את תמונת הפרופיל שלהם לתמונה בצבע ירוק, כהבעת תמיכה במפגינים, שעוטים צעיפים ירוקים.

גולשים אחדים דיווחו שהמדינה חסמה לחלוטין את השימוש באינטרנט ושיגרו המלצה לשימוש ברשת עקיפה כדי לשלוח עדכונים. הגולשים האירנים היו הראשונים לעדכן אמש על חמוש שפתח באש לעבר המפגינים וגרם לפי הדיווח למותו של אדם אחד ולנפגעים רבים במקום. מוקדם יותר דיווח גולש אחר כי "אנשי הממשל משתמשים בסכינים רחבות נגד ההמון".

מוקדם יותר פורסם סרטון שצילם אחד המפגינים באמצעות הטלפון הסלולרי מתוך ההמון שצעד ברחובות. בסרטון נראים אלפי מפגינים, נשים וגברים לבושים בבגדים וצעיפים ירוקים, שצועדים יחד ומניפים שלטי תמיכה במוסאווי.

אין זו פעם ראשונה שרשת הטוויטר הופכת למקור מידע עיקרי: לפני כחצי שנה בזמן סדרת הפיגועים במומביי שבהודו, היו אלה הטוויטרים שעדכנו ראשונים על הנעשה בעיר. מתקפת הטרור שנמשכה מספר ימים, דווחה דקה אחר דקה על ידי הטווטרים ההודים שהקדימו את רשתות התקשורת במדינה.  

איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2?

בחירות באירן - סיקור מיוחד:

טור: האירנים כבר בחרו - אינטרנט

לראשונה מאז הבחירות: מוסאווי יוצא אל ההמון

אחמדינג'אד: העולם צריך ללמוד מאיתנו דמוקרטיה

נאום הניצחון: "עיני העולם נשואות אל אירן"

מהומות אלימות בטהרן אחרי התוצאות הרשמיות

אירן החליטה כבר בסיבוב ראשון: אחמדינג'אד

יהודי אירן רוצים נשיא שיביא את השלום