הגביע הקדוש של האינטרנט: מנוע החיפוש החדש שנושף בעורפו של גוגל

החודש אמורה להיחשף ה"וולפראם אלפא" - תוכנת האינטרנט שמתיימרת לענות על (כמעט) כל שאלותינו. האם נתחיל בקרוב יותר לשאול ופחות לגגל?

כך זה ייראה - ה"וולפראם אלפא" (חדשות 2)

האם גוגל עומד להיות פאסה? יש סיכוי לכך. בחודש הקרוב צפויה להגיח לעולם התוכנה ה"וולפראם אלפא". השם מסובך - הרעיון דווקא פשוט מאוד. התוכנה תאפשר לגולשים במקום לחפש, פשוט לשאול.

רבים רואים במערכת את "הגביע הקדוש של האינטרנט" - מאגר נתונים עצום שמבין ומגיב בצורה אנושית. אלפא לא רק תיתן תשובות לשאלות כמו "מה גובה האוורסט" או "מה שטחה של מדינת ישראל", אלא גם תציג דף מסודר עם מידע בנושא השאלה - טבלאות, נתונים וכל מידע אחר שייתכן מאוד שהשואל ישמח לקבל.

חלק מהרעיון של התוכנה הוא יכולתה "להבין" את השאלות. אם לא נשאל אותה שאלות פילוסופיות אלא נתמקד בידע עובדתי שנצבר בעולם, התוכנה אמורה להבין ולספק את התשובה. "רציתי לממשק את כל הידע שנצבר באנושות", אומר הממציא הבריטי ד"ר סטפן וולפראם. "לא הייתי בטוח אם זה אפשרי. אני קצת מופתע שזה הלך כל כך טוב".

עוד יתרון במערכת הוא מהימנות המידע שהיא מציגה. בניגוד לוויקפדיה, שנכתבת על ידי גולשים וכולנו מקווים שהמרצים לא יעלו על אפס המאמץ שעשינו בעבודה בגלל איזו טעות טפשית, באלפא המידע אמור להיות מבוסס על מקורות מומחים ולא מכל גולש שעבר בסביבה.

האם מדובר בציון דרך בתולדות האינטרנט? על השאלה הזו אלפא לא תוכל כנראה להשיב. נאלץ לתת להיסטוריה לענות.