היסטוריה: חללית הגיעה לצדק

נאס"א רושמת הישג משמעותי נוסף לאחר שהחללית "ג'ונו" נכנסה בהצלחה למסלול סביב כוכב הלכת הענק צדק - אחרי מסע של 5 שנים בחלל. החללית תחקור במשך 20 חודשים את כוכב הלכת הענק ותספק מידע, כך מקווים המדענים, על ראשית מערכת השמש שלנו

בתום מסע של חמש שנים בחלל, הודיעו הבוקר (שלישי) בנאס"א שהחללית "ג'ונו" הפעילה את רקטות ההאצה שלה, ונכנסה למסלול סביב כוכב הלכת צדק. הרקטות פעלו במשך 35 דקות ולמעשה האטו את החללית מספיק על מנת שתוכל "להיתפס" בכוח הכבידה של כוכב הגז הענק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפני כשלוש שנים חלפה החללית במרחק קרוב יחסית לכדור הארץ, ורתמה את כוח הכבידה של כדור הארץ על מנת להאיץ את מהירותה בכ-15 אלף קמ"ש ולהגיע במהירות גבוהה יותר לכוכב המרוחק.

כוכב הלכת הענקי

ג'ונו תחל כעת לחוג סביב כוכב הלכת הגדול ביותר במערכת השמש שלנו במשך 20 חודשים, כשכל הקפה של החללית את הכוכב תיארך 14 ימים. הגשושית תנסה לאתר מקורות של מים באטמוספירה הדקה של כוכב הלכת, ותנסה להבין האם ישנה ליבה קשיחה מתחת לענני הגז העבים של הכוכב.

כוכב הלכת "צדק", הוא למעשה כדור גז עצום, הגדול פי 11 מכדור הארץ. על פי הערכות, "צדק" הוא הכוכב הוותיק ביותר במערכת שלנו ולכן יש בו רמזים על התפתחות מערכת השמש. ל"ג'ונו" עצמה, יש שבעה כלי מחקר שנועדו לספק למדענים שעל כדור הארץ נתונים על היווצרותו של הכוכב.

שמו הלועזי של "צדק" הוא "יופיטר", אבי האלים על פי המיתולוגיה הרומית. "ג'ונו", השם שניתן לחללית המחקר, הוא גם השם הלטיני של אשתו של יופיטר. בנאס"א חשבו שזה משעשע שאשתו של יופיטר מגיעה לבקר את בעלה, ללמוד עליו ואולי לקבל מידע גם על היחסים שלו עם הירחים סביבו - שקרויים על שם דמויות מהמיתולוגיה שאיתן היה ליופיטר רומן. כמו כן, "ג'ונו" עצמה צוידה בבובות לגו בדמותם של גלילאו גליליי, האל הרומאי יופיטר, וג'ונו עצמה.