"ניצלו את החיילים. הם התגייסו רק בשביל לצלם פרסומת?"

יממה לאחר חשיפת המחווה מעוררת המחלוקת ליו"ר Google, בה יצרו כמאה חיילים את לוגו ענקית החיפוש בין שני מטוסי קרב בבסיסם - זועם אביו של אחד מהם בשיחה עם חדשות 2 Online: "חיילים לא יכולים לסרב לפקודות ופשוט ניצלו אותם"

"זו מהות השירות של בני בצבא? להשתתף בפרסומת?": זעם בעקבות הסרטון שבו יצרו כ-100 חיילים מחיל האוויר את הלוגו של ענקית החיפוש Google. אתמול הבאנו כאן בחדשות 2 Online את התמונות מהמחווה השנויה במחלוקת שחשפה הכתבת כרמלה מנשה ברשת ב', והיום (שלישי) מוסר אביו של אחד החיילים בשיחה כי מדובר בהחלטה שערורייתית מבחינתו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"מיד לאחר החג, ביום שני שעבר, אמרו לחיילים לרדת לשטח כינוס, שם חיכו להם שני מטוסים", סיפר האב בשיחה עם חדשות 2 Online. "אף אחד לא אמר להם בשביל מה זה, רק אמרו להם 'אתם יורדים לצילום'. שם חיכה להם רס"ר המחנה והציב אותם בכל מיני שורות ובדיעבד זה התברר כפרסומת הזאת".

לטענת האב, "כל הדבר הזה לקח שעה וחצי בשמש, החיילים הגיעו מהבתים שלהם, יש כאלה שהגיעו אחרי 3 שעות, ויש כאלה יותר צפוניים שהגיעו אחרי 5 שעות נסיעה. זה הדבר הראשון שהם עשו. אני לא חושב שהבן שלי היא צריך לבוא ולהשתתף בזה, שזה מהות השירות שלו בצבא. פרסומות".

"הבן שלי אמר לי: 'העמידו אותנו בשמש לצורך צילום, שעה וחצי בלי מים בלי כלום. אחרי זה התברר שזו פרסומת לגוגל. אם מחר יגיע יו"ר תנובה - אז גם לו יעשו פרסומת?", תהה האב. "זה ניצול של כוח. אם המעביד שלי היה אומר לי 'בוא תעמוד בשמש, הייתי מסרב. חייל לא יכול לסרב לפקודה".

"צה"ל הוא לא ועדת קישוט"

התמונה השנויה במחלוקת צולמה לאחר שיו"ר גוגל העולמית, אריק שמידט, הגיע לאחרונה לביקור בישראל במסגרתו ביקר גם בבסיס חצרים של חיל האוויר. עם הגיעו לבסיס, זכה לאותה מחווה מעוררת מחלוקת, במסגרתה נעמדו עשרות חיילים בצורה היוצרת את המילה Google, כשמשני צדדיהם ניצבים מטוסים.

במקביל פנה הבוקר יו"ר סיעת מרצ אילן גילאון על רקע הפרסום, בדרישה לכנס דיון דחוף בנושא שימוש לא ענייני בכוח האדם בצה"ל לקידום אינטרסים מסחריים. "לפעולה יש טעם נפגם, הן במפגן ה'כבוד' למנכ"ל של חברה מסחרית, שאופן וטיב הקשר בינו לבין צבא ההגנה לישראל תמוה, והן בשל הדרישה ההזוייה והחמורה מעשרות חיילים לשבת תחת השמש הקופחת עבור מטרה משונה זו", אמר גילאון.

גם יו"ר ועדת המשנה לכח אדם בצה"ל בוועדת החוץ והביטחון ח"כ אוחנה גינה את הפעולה. "תפקידו של צה"ל הוא לספק ביטחון ולא לשמש כוועדת קישוט", אמר אוחנה. "כל מי ששירת בצה"ל ב-30 השנים האחרונות יודע כמה אבטלה סמויה יש בו - אך נדמה שהאירוע הזה - בו חיילי צה"ל שימשו כתפאורה לביקורם של בכירי גוגל העולמית - מגדיש את הסאה. לא לשם כך התגייסנו".

"לא לשם כך אנו מגייסים את אזרחינו (בכפיה!) לתת משנותיהם היפות ביותר", הוסיף. "החברה הישראלית שסועה סביב סוגיית השיוויון בנטל ואנו אמורים לגייס עוד ועוד אוכלוסיות כדי שיעשו מה? גוגל יותר גדול? כיו"ר ועדת המשנה לכ"א בצה"ל - אפעל לצמצום התופעות הללו".